Zdravotníkom chýbajú darcovia krvi, je ich o polovicu menej

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Darovanie_krvi
Dobrovoľníci počas darovania krvi v priestoroch prezidentskej kancelárie pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi. Bratislava, 14. jún 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 25. júla (WEBNOVINY) – Počet darcov krvi v lete klesá o tretinu až polovicu a nenahraditeľnej červenej tekutiny je v nemocniciach v čase dovoleniek nedostatok.

„Leto pritom býva časom ťažkých dopravných nehôd a úrazov detí,“ upozornila ešte pred letom vedúca lekárka pracoviska Bratislava Ružinov Klára Sviteková. Kritický je najmä prelom júla a augusta, keďže vtedy sa končí 35-dňová exspirácia krvi odobratej pred prázdninami a nemocnice potrebujú novú.

Sviteková hovorí, že najväčšou zásobárňou životodarnej tekutiny pre Národnú transfúznu stanicu SR (NTS SR) sú vysokoškolskí študenti. Mnohí z nich však cez leto odchádzajú brigádovať do zahraničia.

Už štandardne platia prísnejšie podmienky pre darcov, ktorí sa vrátia zo zahraničnej cesty. Inkubačná lehota v prípade cestovateľov po Európe je dva týždne. „Musíme chrániť pacientov za každých okolností a dodržať ochrannú lehotu, keby náhodou niektorí z darcov boli prenášačmi ochorenia,“ vysvetlila Sviteková. Po príchode z tropických krajín, kde je možný napríklad prenos malárie, nesmú dovolenkári darovať krv mesiac aj pol roka po návrate.

Chýbajú najmä skupiny negatívnym Rh faktorom

Podľa Svitekovej potrebuje len hlavné mesto Bratislava na normálny chod nemocníc krv od 130 darcov denne. „Ako lekárka pracujem 35 rokov a denne som konfrontovaná s potrebou krvi pre pacientov. Chýbajú nám často nedostatkové krvné skupiny, najmä s negatívnym Rh faktorom,“ uviedla Sviteková. Najviac darcovskej krvi potrebujú na onkologických oddeleniach či pri operáciách pacientov so srdcovo-cievnymi problémami. Pri jednej operácii srdca minú lekári krv aj od desiatich darcov.
Svetový deň darcov krvi
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Napríklad pri výmene kĺbu pacienta či traumatologických úrazoch spotrebujú krv štandardne od dvoch až piatich darcov.

Pri komplikáciách je to aj viac. V popáleninovej medicíne má dôležitú funkciu plazma, ktorej sa dá z jedného odberu vyrobiť 220 až 240 mililitrov.

„Pacient dostáva niekedy dva litre plazmy, teda od ôsmich až desiatich darcov, inokedy aj viac,“ uvádza Sviteková. Z plazmy sa vyrábajú napríklad i prípravky na liečbu hemofílie, pričom na Slovensku je asi 400 rodín hemofilikov.

Obmedzenia pre darovanie krvi

Krv môžu darovať ľudia s hmotnosťou nad 50 kilogramov, vo veku od 18 do 60 rokov, pri pravidelnom darovaní do 65 rokov. Automaticky sú z darcovstva vyradení ľudia, ktorí v živote prekonali hepatitídu (žltačku) typu B a C či iné závažné ochorenia. Spravidla by darca v čase darovania nemal byť v liečbe, pri užívaní liekov sa treba o darcovstve poradiť s lekárom. Na odber treba prísť vyspatý, nie nalačno.

Vhodné je dať si beztukovú stravu a najmenej pol litra tekutín, ideálne minerálky alebo čaju. Deň pred odberom by darca nemal konzumovať ťažké jedlá, piť alkohol či fyzicky sa príliš namáhať, pretože to vplýva na kvalitu krvi. NTS SR organizuje odbery aj mimo svojich pracovísk, po dohode robí mobilné výjazdy za darcami.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať