BRATISLAVA 28. júla (WEBNOVINY) – Ak ministerstvo zdravotníctva (MZ) nebude akceptovať zásadné pripomienky komôr a odborových organizácií pôsobiacich v zdravotníctve k návrhu zákona o odmeňovaní, tie začnú pripravovať celoslovenské nátlakové aktivity.
Takýto postup sa rozhodli zvoliť komory sestier a pôrodných asistentiek, medicínsko-technických pracovníkov, fyzioterapeutov, záchranárov, sesterské odbory a odborový zväz zdravotníctva. Tie zároveň deklarujú, že na akomkoľvek rokovaní k zákonu sa budú zúčastňovať spoločne a spoločne aj postupovať.
V nemocniciach panuje neistota, možno nebudú mať na mzdy
INEKO má liek na dlh v zdravotníctve, chorí by mali platiť
Postup závisí od rozporového konania
Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Iveta Lazorová pripomína, že v utorok ich čaká rozporové konanie. Od toho ako skončí, bude závisieť ich ďalší postup. Ak to bude potrebné, sú pripravení apelovať na zákonodarcov.
„Rátame aj s tým, že budeme musieť pripraviť aj iné nátlakové aktivity, určite budú spoločné a určite budú celoslovenské. Na týchto nátlakových aktivitách chceme manifestovať náš nesúhlas s takto pripraveným zákonom, pretože je zlý, diskriminačný a zbytočný,“ povedala Lazorová po skončení pracovného stretnutia komôr a odborov k návrhu zákona.
Predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay hovorí, že všetky akcie budú legálne. Pripomenul, že v minulosti napríklad uskutočňovali aktivity na pracoviskách v čase obedňajšej prestávky.
„Určite využijeme aj také možnosti, ako bola účasť pri prerokovaní v Národnej rade SR, ak by k tomu prišlo, poprípade celoslovenské zhromaždenie zdravotníkov,“ povedal Szalay.
Zákon chcú pre všetkých
Organizácie nesúhlasia s tým, aby zákon platil len na zdravotníkov v štátnych zdravotníckych zariadeniach, trvajú na tom, aby sa vzťahoval na všetkých teda aj tých, ktorí pracujú v neštátnych zariadeniach.
„Je to pre nás kľúčová požiadavka, tento zákon by ošetril platy iba jednej tretine zdravotníkov,“ skonštatovala prezidentka SKSaPA. Tvrdí, že ministerstvo doposiaľ nepredložilo relevantný dôvod , prečo by legislatíva nemohla platiť pre všetkých.
Szalay dopĺňa, že podľa vyjadrenia právnikov odborového zväzu by takéto delenie znamenalo neprípustnú diskrimináciu. Organizácie zároveň pripomienkujú aj výšku koeficientov. Nová legislatíva podľa nich musí zohľadňovať dĺžku praxe a opierať sa o koeficienty, ktoré navrhovali oni. Tieto požiadavky označujú za zásadné.
„Chceli by sme, aby zákon, ktorý mal byť doktrínou pre spravodlivejšie odmeňovanie mal dlhodobé pôsobenie a aby vyrovnával aj nezrovnalosti, ktoré sú v súčasnosti,“ dodal Szalay. Spomínané komory a odbory zastupujú do 60 tisíc zdravotníkov.
Návrh sa má dotknúť vyše 18-tisíc pracovníkov
Ministerstvo rieši odmeňovanie zdravotníkov cez návrh novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Návrh stanovuje cez koeficienty minimálnu výšku základnej zložky mzdy 23 skupinám zdravotníckych pracovníkov okrem lekárov, nakoľko tí už majú dlhší čas upravené mzdy.
Vzťahovať sa má len na zdravotníkov pracujúcich v zdravotníckych zariadeniach v pôsobnosti MZ, konkrétne v príspevkových organizáciách v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva, štátnych podnikoch v zakladateľskej pôsobnosti MZ alebo obchodných spoločnostiach v zakladateľskej pôsobnosti rezortu, v ktorých má štát 100-percentnú majetkovú účasť. Ide o 31 príspevkových organizácií, šesť akciových spoločností a dva štátne podniky.
Návrh sa má dotknúť 18 581 zdravotníckych pracovníkov. Koeficienty sú osobitne ustanovené pre výkon odborných pracovných činností, certifikovaných pracovných činností a špecializovaných pracovných činností a sú naviazané na priemernú mesačnú mzdu zamestnanca v hospodárstve SR spred dvoch rokov.