Zdravotné sestry žalujú nemocnice, problémom sú zmluvy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lekar
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 27. mája (WEBNOVINY) – Niektoré sestry sa už pre problémy s platmi obrátili na súdy. Išlo o sestry, ktoré nepodpísali dodatky k pracovným zmluvám a z toho dôvodu dostali výpovede.

Výpovede preto považujú za neplatné, potvrdila pre agentúru SITA prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPS) Mária Lévyová.

„Nebudeme presne toto číslo konkretizovať, pretože sa stále mení. Je ich niekoľko,“ konštatovala prezidentka SKSaPS. Zdôraznila, že ak zamestnávateľ pristúpil k organizačnej zmene, tak porušil Zákonník práce, lebo nemôže vytvoriť iné pracovné miesto, zároveň podľa nej vyvstáva otázka, ako môže poskytovať zdravotnú starostlivosť.

Problémové dodatky

Mária Lévyová
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Mnohé sestry podľa nej odišli zo zamestnania aj dobrovoľne, ale so znechutením.

„Odišli aj do zahraničia a do iných rezortov, čo nám je veľmi ľúto, lebo ich nebudeme mať kým nahradiť. Niektoré sestry z Banskobystrického kraja odišli pracovať do Bratislavy, lebo v hlavnom meste sestry chýbajú. Nemajú doma malé deti, ale toto nie je riešenie, pretože pacientov máme po celom Slovensku a vyžadujú si obdobnú starostlivosť zo strany sestier,“ poznamenala Lévyová.

„Pravda je taká, že sestrám pomaly dochádza trpezlivosť, ozývajú sa hlasy, dokedy ešte chceme byť slušné, čakať a vyjednávať. Mapujeme situáciu a prezidenti budú začiatkom júna zvažovať, ako budeme postupovať ďalej,“ doplnila.

Sestry majú podľa nej problém s dodatkami a neplnením zákonom stanovených platových podmienok najmä v nemocniciach, ktoré nie sú v zriaďovateľskej pôsobnosti štátu a v neštátnych ambulanciách.

„Je to nebezpečný precedens. Žiadali sme opakovane zamestnávateľov, aby k tomu nepristupovali, aby sa to neprenieslo do iných rezortov a aby si to niekto nevzal ako príklad pri obchádzaní zákona podľa vzorca, že mám nedostatok zdrojov na mzdy, tak si vymyslím preradenie na administratívu za minimálnu mzdu a podobne. Tieto otázky sú stále nedoriešené,“ vysvetlila prezidentka SKSaPS.

Sestry by súdne spory vyhrali

Lekari
Foto: SITA/Diana Černáková

Ombudsmanka a bývalá sudkyňa Jana Dubovcová už skôr konštatovala, že ak by sa sestry obrátili na súdy, pravdepodobne by takmer všetky svoje spory vyhrali.

„Tie dodatky, ktoré sú podpisované medzi nimi a zamestnávateľmi, sú vynútené dodatky. Myslím si, že sestry by nemali problém preukázať to v rámci súdneho konania. A keď je právny úkon vynútený, nie je urobený slobodne a vážne, tak spravidla súd vyhlási taký právny úkon za bezplatný. So všetkými dôsledkami, ktoré k takémuto rozsudku patria,“ povedala verejná ochrankyňa práv koncom apríla po stretnutí so zástupkyňami sestier.

Lévyová verí, že pri prehodnocovaní zmlúv s nemocnicami v júni bude Všeobecná zdravotná poisťovňa zohľadňovať aj personálne obsadenie. „Čo nemôže byť nula tridsať sestra, nula päťdesiat sestra a podobne. Tá sestra je v minimálnom personálnom obsadení stanovená na plný úväzok. Verím, že k tej zmene dôjde,“ konštatovala.

„Najlepšia cesta by bola stiahnuť nezmyselné dodatky a dohodnúť sa so sestrami na doplatení mzdy. Určite nebudeme tlačiť na inšpektoráty práce, povedzme si otvorene, je to neštandardná situácia. Treba sestry nechať v pokoji pracovať na základe vzájomnej dohody,“ uzavrela prezidentka SKSaPS.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana DubovcováMária Lévyová