KOŠICE 24. novembra (WEBNOVINY) – Predsedom Košického samosprávneho kraja sa po tretí raz stal Zdenko Trebuľa, oficiálne to potvrdila na nedeľňajšej tlačovej besede Volebná komisia Košického samosprávneho kraja. O výsledkoch informovala predsedníčka komisie Jana Rubická.
Uviedla, že Zdenko Trebuľa získal 39 970 hlasov, čo je 53,07 percenta z počtu zúčastnených voličov. Zdenka Trebuľu podporovali aj maďarské strany SMK a Most-Híd. Jeho protikandidátovi Rudolfovi Bauerovi (KDS), ktorého podporovali ďalšie pravicové strany, dalo hlas 35 339 voličov, čo je 46,92 percenta zo zúčastnených.
V Košickom kraji sa na voľbách zúčastnilo 12,21 percenta z celkového počtu 623 767 oprávnených voličov. Rubická informovala, že jeden podnet na možné porušenie moratória dostala obvodná volebná komisia v piatom volebnom obvode. Išlo o zasielanie SMS správ na podporu kandidáta. Obvodná komisia konštatovala, že nešlo o porušenie moratória.
VÝSLEDKY 2. KOLA KRAJSKÝCH VOLIEB si môžete pozrieť ——> V TOMTO ČLÁNKU.
„V druhom kole sme fakt tých ľudí spojili bez ohľadu na národnosť. Ďakujem všetkým voličom za účasť a zvlášť tým, ktorí mi prejavili už po tretí raz dôveru a dali mi svoj hlas,“ povedal Trebuľa.
Uviedol, že v novom volebnom období sa sústredí na realizovanie už rozbehnutých projektov a chce, aby sa kraj aktívne zapojil do čerpania eurofondov v nasledujúcom programovacom období tak, aby to ľudia v kraji pozitívne pocítili. Dôraz chce klásť na rozvoj infraštruktúry, poskytovanie sociálnych služieb a vzdelávanie, aby investori vytvárajúci nové pracovné miesta našli priaznivé podmienky pre svoje fungovanie.
Ako uviedol Zdenko Trebuľa, Rudolf Bauer mu k víťazstvu telefonicky neblahoželal, hoci by to bolo slušné. „Bauer je v politike dlho a ani raz nedokázal obhájiť svoju pozíciu a za ním v tomto meste neostalo takmer nič,“ povedal Trebuľa. Doložil, že ľudia rýchlo zabúdajú na to, čo bolo dobré, čo kraj pod jeho vedením urobil a dosiahol. Uviedol, že tohtoročná kampaň bola tvrdšia, miestami agresívna až urážlivá, na čo sa zneužívali najmä internetové médiá.
Obrazom: Druhé kolo krajských volieb
„Až teraz, po pätnástich rokoch v komunálnej v politike, som sa v posledných dvoch týždňoch stretol s rôznymi atakmi a dokonca osobnými útokmi zo strany niektorých pravicových skupín. Sú tu signály určitých skupín, že silnie extrémizmus a radikalizmus. Ak toto má byť životný štýl, môže to do budúcna ohroziť túto krajinu,“ povedal Trebuľa.
Zdôraznil, že sa viac treba starať o vytváranie podmienok pre marginalizované skupiny. „Ide o vážny problém, ktorý sa netýka len Rómov, ale aj ostatných marginalizovaných skupín, zvlášť tu na východe Slovenska, kde je vysoká nezamestnanosť a aj veľká časť majoritného obyvateľstva žije nielen na hrane sociálnej odkázanosti, ale mnohí sa nachádzajú už za ňou.“
Trebuľa uviedol, že samosprávne kraje, ale aj miestna samospráva by mali mať väčší prístup k priamemu rozhodovaniu čo a kde treba urobiť a je to skôr o kompetenciách ako o peniazoch. No centrálna vláda by mala na samosprávu presunúť viac právomocí a aj ľudia začnú inak vnímať užitočnosť a existenciu samosprávy.
Ohlasy na 2. kolo krajských volieb:
Víťazstvo Kotlebu je hanbou najmä Smeru, hodnotí politológ
Vladimír Maňka vie prečo prehral, môžu za to jeho voliči
Milan Belica tvrdí, že voličov presvedčil aj priamym kontaktom
Staronový župan Mikuš bude robiť to, čo voličom sľúbil
Robert Fico si chybu nepriznal, Kotlebu podľa neho volila pravica
Výsledok volieb je podľa Freša krokom k porážke Smeru, je však pobúrený víťazstvom Kotlebu
Mariana Kotlebu víťazstvo neprekvapilo, prácu úradníkov prehodnotí