BRATISLAVA 23. augusta (WEBNOVINY) – Zavedenie inštitútu tzv. predmanželskej zmluvy do slovenského právneho poriadku, ktorý navrhujú poslanci za opozičný Smer-SD, sa Jane Žitňanskej z KDH nevidí.
Predpokladá, že s návrhom, o ktorom bude parlament rokovať už na septembrovej schôdzi, budú mať problém aj jej stranícki kolegovia.
„Je fajn, keď si ľudia dokážu usporiadať veci tak, aby v prípade nezhôd nemuseli riešiť nepríjemnosti navyše, ale obávam sa, že predmanželské zmluvy môžu znevýhodňovať napríklad ženy, ktoré zostanú dlhší čas na materskej dovolenke,“ zdôvodnila svoj postoj.
Podľa Žitňanskej, ak v takomto prípade vznikne spor, žena nebude mať oproti mužovi, ktorý po celý čas zarábal, šancu uspieť.
Opačný názor na predmanželské zmluvy má koaličný partner kresťanských demokratov, liberálna SaS. „Zavedenie inštitútu predmanželskej zmluvy je v súlade s hodnotami našej strany, čoho dôkazom je aj fakt, že ho obsahuje náš program (120 nápadov),“ uviedla pre agentúru SITA poslankyňa za SaS Jana Kiššová.
Legislatíva je pre občanov obmedzujúca
Súčasná legislatíva podľa liberálov nepokrýva potreby veľkej časti občanov a nerešpektuje slobodnú vôľu jednotlivca.
„Myslím si, že súčasný stav, keď rozhodnutie súdu v prípade rozvodu nerešpektuje dohodu manželov pred ich vstupom do manželstva, nie je správne a vytvára tak pre mnohých prekážky k uzatvoreniu manželstva. Okrem toho si myslím, že brániť niekomu slobodne sa rozhodnúť upraviť si svoje majetkovoprávne vzťahy so svojím budúcim manželom či manželkou, je nielen nezmyselné, ale je aj v rozpore s absolútne významnou hodnotou – a tou je osobná sloboda,“ podotkla.
Jednoznačnú podporu poslaneckému návrhu Smeru-SD však nedeklarovala. Ako dodala, budú sa ním zaoberať na poslaneckom klube a až potom zaujmú aj stanovisko k prípadnej podpore novely Občianskeho zákonníka.
Kovačócy a Zmajkovičová chcú snúbencom umožniť, aby sa vďaka predmanželskej zmluve už pred sobášom dohodli na inom ako bezpodielovom spoluvlastníctve majetku.
„Možno konštatovať, že slovenská právna úprava je v tomto smere, vzhľadom na prudký spoločenský vývoj a vysokú rozvodovosť manželstiev, spiatočnícka,“ vysvetľujú v dôvodovej správe k novele Občianskeho zákonníka, ktorej účinnosť navrhujú od januára budúceho roka.
Súčasná legislatíva umožňuje právnu úpravu až po uzavretí manželstva
Podľa terajšej právnej úpravy sa na úprave práv k majetku nadobudnutému počas manželstva môžu dohodnúť len manželia, teda až po uzavretí sobáša. Stručná novela Zmajkovičovej a Kovačócyho túto možnosť priznáva aj mužovi a žene, ktorí plánujú vstúpiť do manželského zväzku.
„V slovenskom právnom poriadku je vo veľkej miere obmedzená autonómia vôle budúcich manželov,“ tvrdia argumentujúc Listinou základných práv a slobôd, ktorá si „ctí slobodu jednotlivca ako najvyššiu právnu zásadu“.
Dodávajú, že štát, ktorý sa označuje za právny by mal zaručiť, aby sa nikto neocitol v právnom postavení proti svojej vôli.
V súčasnosti všetok majetok, ktorý jeden z manželov nadobudne počas trvania manželstva, patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Existuje niekoľko výnimiek, napríklad dar či dedičstvo, ktoré získal jeden z manželov. Takto nadobudnuté statky do bezpodielového vlastníctva nespadajú.