BRATISLAVA 25. mája (WebNoviny.sk) – Zavedenie nového Rokovacieho poriadku v parlamente malo podľa predsedu NR SR Andreja Danka význam. Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, prerokovanie zákonov na májovej schôdzi „odsýpalo“.
Návrat k odbornej diskusii
„Diskusia v NR SR sa vrátila k odbornej diskusii. Vládla dobrá atmosféra. Opozícia i koalícia oceňuje procesné opatrenia, ako je podávanie procedurálnych návrhov písomne. Je pre mňa zadosťučinením, že mohli vystúpiť v parlamente europoslanci. Česi sa nás pýtajú na fungovanie časových limitov, pretože chcú ich aj oni zaviesť“ povedal Danko.
Video: Danko sa vyjadril k ospravedlnenke Matoviča. Uviedol dátum, kedy ju posúdi
Atmosféra medzi poslancami podľa Danka ukazuje, že to malo význam. „Keď sa pozriete na plynulosť rokovania, tak som rád, že som na tú cestu nastúpil. Vždy som o tom sníval, keď som videl sypanie injekčných striekačiek, hádanie sa a rozťahovanie bilboardov,“ povedal.
SaS hovorí o horalkovom zákone
Danko pripomenul, že SaS hovorí o novom Rokovacom poriadku ako o horalkovom zákone.
„Nie je smiešne, keď sedí poslankyňa v prvom rade a odbalí si keksík počas rokovania a zacápe miesto, kde sedí. Miesto toho, aby sa sústredila na rokovanie, si užíva jedlo. To, že do sály nie je možné dnes okrem notebokov a nápojov doniesť nič iné, donieslo slušné rokovanie,“ vyhlásil.
Aktualizované: Andrej Danko bol v hale v Manchestri niekoľko hodín pred výbuchom
Podľa novelizovaného Rokovacieho poriadku platí zákaz používania transparentov či vyhotovovania videí na mobilný telefón v rokovacej sále.
Poslanci v rozprave vystúpiť dvakrát, a to prihlásením sa písomne pred začatím rozpravy, ako aj ústne počas nej. Ak sa poslanec prihlási písomne, rečnícky čas je najviac 30 minút.
Ak sa poslanec prihlási ústne, má nárok na 10 minút. Predsedajúcemu sa novelou udeľuje kompetencia vykázať poslanca, ktorý prekročil hranice slušnosti v pléne zo sály po tom, ako na upovedomenie neposlúchne dvakrát. Ak však odmietne sálu opustiť, predsedajúci môže schôdzu prerušiť.