BRATISLAVA 7. decembra (WEBNOVINY) – Nepokračovaním v oddlžovaní nemocníc, a teda nedodržiavaním už uzavretých dohôd s veriteľmi, utrpí podľa Ministerstva zdravotníctva SR renomé zdravotníckych zariadení, a tým aj štátu ako ich zriaďovateľa, v očiach veriteľov výraznú ujmu. „Viacerí dodávatelia môžu prehodnotiť svoj postoj voči nemocniciam, čo v krajnom prípade môže znamenať ohrozenie poskytovania zdravotnej starostlivosti. Je preto nevyhnutné obnoviť rokovanie Komisie pre finančnú stabilizáciu a pokračovať v procese finančnej stabilizácie,“ tvrdí rezort zdravotníctva.
Ten v správe o priebehu oddlžovania, ktorú v stredu vzala na vedomie vláda, taktiež upozorňuje, že zdravotnícke zariadenia sa aktuálne nachádzajú vo veľmi zložitej finančnej situácii, majú problém hradiť svoje záväzky a u niektorých hrozia exekúcie formou prikázania pohľadávok zdravotných poisťovní voči nim. Nemocnice zároveň uzatvárali, respektíve ešte stále uzatvárajú nové dohody s veriteľmi. Ich oddlžovanie je pritom pozastavené rozhodnutím Ministerstva financií SR. Jeho šéf Ivan Mikloš totiž stiahnutím svojich zástupcov zablokoval fungovanie komisie, ktorá odobruje dohody s veriteľmi. Dôvodom je pozastavenie transformácie.
Rezort zdravotníctva v materiáli taktiež konštatuje, že bude nevyhnutné hľadať na oddlženie ďalšie zdroje. „V súvislosti s výškou záväzkov zdravotníckych zariadení, ktoré vyčíslili k 21. novembru 2011 a ktoré zatiaľ aj napriek podpisu dohôd s veriteľmi neboli veriteľom uhradené (66,7 mil. eur), ďalšími dohodami, ktoré len nemocnice uzatvárajú s veriteľmi (odhad 40 mil. eur), penálmi z omeškania vyrubenými Sociálnou poisťovňou (9,7 mil. eur) a úrokmi z návratnej finančnej výpomoci, ktorú vláda odpustila (4,3 mil. eur), bude nevyhnutné zabezpečiť plnenie uznesenia vlády, ktorým uložila ministrovi financií prioritne hľadať možnosti na vyčlenenie ďalších finančných prostriedkov určených na finančnú stabilizáciu, a to do výšky 70 mil. eur s termínom do 15. decembra 2011,“ uvádza ministerstvo.
Ak sa tak nestane, nie je údajne reálne predpokladať, že sa zdravotnícke zariadenia podarí stabilizovať v plnom rozsahu. Rezort zdravotníctva taktiež žiada, aby sa proces finančnej stabilizácie predĺžil aj po konci tohto roka. Hovorca ministerstva financií Martin Jaroš na všetky otázky agentúry SITA ohľadne oddlžovania odpovedal, že v súlade s uznesením parlamentu malo byť spojené s transformáciou nemocníc. „Keďže transformácia bola zastavená, nemožno pokračovať ani v oddlžovaní,“ uviedol.
Rezort zdravotníctva v správe taktiež upozorňuje, že nakoľko je finančná stabilizácia úzko prepojená s transformáciou, v prípade jej zrušenia sa môže oddlženie javiť ako štátna pomoc poskytnutá nie celkom v súlade s rozhodnutím Európskej komisie. Dôvodom je fakt, že táto pomoc by bola poskytnutá selektívne bez platného právneho aktu a naviazaná na logický dôvod iba určitým zariadeniam. Konečné posúdenie o forme finančnej stabilizácie bude preto podľa ministerstva po skončení finančnej stabilizácie nutné viazať na konečné rozhodnutie o transformácii.
Vláda schválila finančnú stabilizáciu štátnych príspevkových organizácií v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva a obrany 17. augusta 2011. Zároveň uložila ministrovi financií uvoľniť zo štátnych finančných aktív 350 mil. eur. Tiež mu nariadila hľadať možnosti na vyčlenenie ďalších finančných prostriedkov. K 25. novembru boli v systéme štátnej pokladnice zadané platby na základe odsúhlasených dohôd s komisiou a platby verejnému sektoru spolu v sume 300,897 mil. eur. Z toho súkromnému sektoru v sume 212,986 mil. eur a verejnému sektoru v sume 87,911 mil. eur.