V západoafrickom regióne Sahel prudko vzrástol počet prípadov konfiškácie drog. V najnovšej správe to uvádza Organizácia Spojených národov (OSN), ktorá tvrdí, že región sužovaný konfliktmi sa stáva vplyvnou oblasťou pre obchodovanie s drogami.
Druhá najrozšírenejšia droga v regióne
V roku 2022 bolo v Mali, Čade, Burkine Faso a Nigeri zhabaných 1 466 kilogramov kokaínu, kým v rokoch 2013 až 2020 to bolo v priemere len 13 kilogramov ročne. Práve kokaín je po kanabise druhou najrozšírenejšou drogou v regióne Sahel.
Vojna v Pásme Gazy je nepochybne vojnou proti ženám, tvrdí regionálna riaditeľka OSN
Senegal, ktorý hraničí so Sahelom, v nedeľu oznámil skonfiškovanie na súši rekordných 1 137 kilogramov kokaínu v hodnote 146 miliónov dolárov. Takéto incidenty sú v regióne čoraz bežnejšie.
Zapojenie ozbrojených skupín do obchodovania
Pri jednej operácii minulý rok v decembri senegalské námorníctvo zhabalo na mori celkovo tri tony kokaínu. Poloha Sahelu, ktorý leží južne od saharskej púšte a prechádza z Atlantiku do Arabského mora, z neho robí prirodzený tranzitný bod pre rastúce množstvo kokaínu vyrobeného v Južnej Amerike a určeného pre Európu.
Ani región, ani svet si nemôžu dovoliť ďalšiu vojnu. Guterres po iránskom útoku vyzval na deeskaláciu konfliktu
Zapojenie rôznych ozbrojených skupín do obchodovania s drogami naďalej podkopáva mier a stabilitu v regióne, konštatuje správa OSN. Obchod s drogami poskytuje finančné zdroje ozbrojeným skupinám v Saheli, kde prekvitajú siete islamských extrémistov, keďže región zápasí s nedávnym množstvom prevratov.