Rusko môže odstúpiť od dohody o vývoze ukrajinského obilia na svetové trhy cez Čierne more, ak Západ neodstráni prekážky pre ruský poľnohospodársky export. V piatok to počas návštevy Turecka povedal šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov.
Uľahčenie vývozu
Dohodu o vývoze potravín z troch ukrajinských čiernomorských prístavov medzi Ukrajinou a Ruskom sprostredkovali vlani v júli na 120 dní OSN a Turecko. V novembri ju obnovili na 120 dní a nedávno na ďalších „len“ 60 dní.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Samostatná dohoda mala za cieľ uľahčiť aj vývoz ruských hnojív a obilia. Moskva sa opakovane sťažovala, že dohoda pre ruský poľnohospodársky export nefungovala, a ruské produkty mali problém dostať sa na svetové trhy z dôvodu západných sankcií.
„Po tom, čo sme predĺžili dohodu o 120 dní, nevideli sme žiadne náznaky, že by sa tieto problémy dali vyriešiť, a unavilo nás odvolávať sa na svedomie tých, ktorí to určujú,“ povedal Lavrov o nespokojnosti Moskvy.
Rusko obnovilo dynamiku v bojoch o Bachmut, armáda a Wagnerovci zlepšili spoluprácu
Predĺženie dohody
„Urobili sme malý eskalačný krok a ponúkli sme predĺženie dohody len o 60 dní za predpokladu, že ak nedôjde k žiadnej zmene v odstránení prekážok vývozu ruských hnojív a obilia, budeme rozmýšľať, či je dohoda potrebná.“
Lavrov pokrčil ramenami v súvislosti s argumentom Západu, že ruské potraviny a hnojivá nepodliehajú sankciám. Poznamenal, že „prekážky súvisiace s financovaním, logistikou, prepravou a poistením ruského exportu zostali a dokonca sa sprísnili“.
Odborníci však tvrdia, že súkromné prepravné a poisťovacie spoločnosti zostávajú opatrné pri manipulácii s ruskými komoditami počas vojny na Ukrajine. Ruské dodávky pšenice boli napriek tomu v novembri, decembri a januári na rekordných maximách alebo blízko nich