Zamestnanosť v priemysle je na Slovensku vyššia ako v únii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Priemysel, stavebnictvo
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 19. októbra (WEBNOVINY) – Podiel Slovákov zamestnaných v priemysle stále výrazne prevyšuje európsky priemer.

Podľa analýzy Slovenskej sporiteľne, ktorá vychádza z údajov Eurostatu, totiž bolo v minulom roku v priemysle, vrátane stavebníctva, na Slovensku zamestnaných až 37 % ľudí, kým v službách pracovalo 60 % zamestnaných Slovákov.

V celej Európskej únii pritom pracuje v službách v priemere 70 % ľudí a v priemysle je zamestnaných 25 %. Zvyšných 5 % zamestnaných v únii pracuje v poľnohospodárstve. Podiel agrosektora na Slovensku predstavuje 3 %.

Podobne ako Slovensko je na tom napríklad aj susedná Česká republika, kde v priemysle vlani pracovalo 38 % zamestnaných a v službách 59 % ľudí. „Historicky sa Slovensko a najmä Česko orientovalo na priemysel. Posun v štruktúre ekonomík aj v týchto krajinách v budúcnosti bude viesť k tomu, že čoraz viac ľudí bude nachádzať zamestnanie v službách. Priemyselná výroba sa totiž pomerne ľahko môže presunúť do krajín s lacnejšou pracovnou silou,“ konštatuje analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová.

Robotník

Bohatšie obyvateľstvo zároveň podľa nej vytvára dopyt po nových službách. „Ako budú krajiny bohatnúť a pracovná sila dražieť, posun smerom k službám nastane pravdepodobne aj u nás,“ dodala.

V trhových službách pritom na Slovensku pracuje asi 35 % zamestnancov a približne štvrtina pracuje v netrhových službách. Sem patrí štátna správa, školstvo či zdravotníctvo. V oboch týchto kategóriách podľa Valachyovej zaostávame asi o 5 percentuálnych bodov za európskym priemerom.

Eurostat zisťoval aj počet odpracovaných hodín v jednotlivých krajinách únie. V priemere odpracoval občan Európskej únie vlani 40,4 hodiny týždenne. Na Slovensku to bolo o niečo viac, 40,8 hodiny. Najviac odpracovaných hodín bolo zistených pri Britoch, a to 42,2 hodiny, naopak najkratšie pracovali Íri, 38,4 hodiny.

Vysoký počet odpracovaných hodín môže pritom podľa Valachyovej naznačovať potrebu najímania nových síl, rast zamestnanosti a teda zlepšenie na trhu práce. Vývoj na slovenskom trhu práce však bude závisieť najmä od rastu ekonomiky a vývoja v eurozóne. „Na budúci rok predpokladáme, že rast ekonomiky neprevýši 2 %, čo zrejme nebude dostatočný rast na to, aby nezamestnanosť klesla,“ myslí si analytička Slovenskej sporiteľne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mária Valachyová