Zamestnanosť Slovákov je lepšia ako v únii, inflácia naopak

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nezamestnanost
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 14. decembra (WEBNOVINY) – Počet zamestnancov v eurozóne aj v celej Európskej únii v treťom štvrťroku tohto roka medzikvartálne klesol zhodne o 0,2 %.

Zamestnanosť sa zmenšila vo väčšine sektorov, pričom najväčší pokles bol v stavebníctve, a to o 1,5 % v eurozóne a o 1,3 % v rámci celej EÚ. Informoval o tom v piatok štatistický úrad EÚ Eurostat. Medziročne sa v treťom kvartáli zamestnanosť v eurozóne zmenšila o 0,7 % a v rámci celej EÚ o 0,5 %.

Na Slovensku sa zamestnanosť vyvíjala lepšie v porovnaní s priemerom za celú eurozónu aj za celú Európsku úniu. V treťom štvrťroku tohto roka sa zamestnanosť v SR medzikvartálne nezmenila a medziročne klesla iba o 0,1 %. Podľa odhadu Eurostatu v treťom štvrťroku tohto roka bolo v Európskej únii 222,6 mil. zamestnancov, z toho 146 mil. zamestnancov bolo v eurozóne. Tieto údaje Eurostatu sú sezónne upravené.

Medziročná inflácia v eurozóne bola v novembri na úrovni 2,2 % a medzimesačne sa celková hladina cien meraná harmonizovaným indexom Európskej únie (HICP) znížila o 0,2 %. Medziročná novembrová inflácia v rámci celej EÚ bola 2,4 %, v porovnaní s októbrom ceny klesli o 0,1 %. Medziročná inflácia na Slovensku bola vyššia v porovnaní s priemerom za eurozónu aj celú EÚ, a to na úrovni 3,5 %.

Medzimesačne sa celková cenová hladina na Slovensku podľa metodiky EÚ zvýšila o 0,1 %. Vyplýva to z informácií, ktoré zverejnil v piatok štatistický úrad EÚ Eurostat. Najnižšia medziročná inflácia bola v novembri v Grécku (0,4 %), na Cypre (1,4 %) a v Írsku (1,6 %). Najväčší rast cien v porovnaní s novembrom minulého roka evidovali v Maďarsku (5,3 %), v Rumunsku (4,4 %) a v Estónsku (3,8 %).

V rámci eurozóny medziročne najviac zdraželi alkohol a tabak (3,7 %), bývanie (3,6 %) a doprava (3,0 %). Medziročne klesli ceny telekomunikácií (-4,1 %) a najmenej vzrástli ceny rekreačných služieb a kultúry (1,1 %). Medzimesačne najviac zdraželi potraviny a oblečenie (zhodne o 0,4 %), alkohol a tabak a zariadenie pre domácnosti (zhodne o 0,1 %). Klesli ceny dopravy (-1,3 %), telekomunikácií (-0,7 %), palív pre dopravu (-0,15 %). ubytovacích služieb (-0,06 %) a leteckej dopravy (-0,03 %).

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať