Generálny riaditeľ sekcie verejnej správy Ministerstva vnútra SR Jaroslav Kmeť na Dni otvorených dverí Slovenského banského archívu v Banskej Štiavnici vyzdvihol odvahu a duchaprítomnosť zamestnancov archívu. Tí spolu s dobrovoľníkmi minulý rok v marci chránili archívne dokumenty pred zničením počas požiaru, ktorý vypukol v susediacej budove Banky lásky.
Pohromy a banské nešťastia
„Ukázali ste hrdinstvo, obdivuhodnú odvahu aj duchaprítomnosť a ja snímam ten pomyselný klobúk, pretože aj na tomto nezištnom čine vidieť ako veľmi máte radi svoju prácu a snažíte sa ochrániť naše národné bohatstvo v podobe archívnych materiálov,“ povedal Jaroslav Kmeť na 13. ročníku Dňa otvorených dverí Slovenského banského archívu.
Podujatie sa pravidelne koná počas Salamandrových slávností mesta Banská Štiavnica na začiatku septembra. Hlavnou témou tohto ročníka boli pohromy a banské nešťastia. Zvolená téma odkazuje aj na minuloročný ničivý požiar v Banskej Štiavnici, ktorý zasiahol aj Slovenský banský archív.
Ochrana vzácnych dokumentov
Vzácne dokumenty sa podarilo uchrániť pred ohňom, ale aj vodou, vďaka zásahu vedúceho archívu Petra Konečného, zamestnancov a dobrovoľníkov. Spoločne vytvorili živú reťaz a postupne premiestňovali dokumenty, ktoré prikryli nepremokavými plachtami.
Dom vojnového veterána Strmeňa vykradli počas osláv SNP, kriminalisti páchateľa zadržali (video+foto)
„Počas hasičského zásahu a evakuácie dokumentov nastalo viacero kritických situácií. Medzi najvážnejšie z nich patril pokračujúci únik plynu počas požiaru v susednej budove. Dalo by sa teda povedať, že sme zachraňovali slovenské a aj svetové archívne dedičstvo v ohrození vlastných životov. Bez tohto nasadenia by však škody na majetku a hlavne na vzácnych archívnych dokumentoch boli oveľa väčšie a hrozilo, že prídeme o všetko, čo je uložené v našej hlavnej budove na Radničnom námestí,“ uviedol Peter Konečný vedúci Slovenského banského archívu.
„Stále je otvorená otázka bezpečného umiestnenia dokumentov. Budeme hľadať nové, vhodnejšie priestory,“ uviedol Jaroslav Kmeť, ktorý dodal, že archívy naprieč Slovenskom čaká výrazná reforma v podobe digitalizácie, tak aby sa poznatky obsiahnuté v archívnych materiáloch zachovali aj pre ďalšie generácie, zlepšila sa ich dostupnosť, aj zdieľanie a vyhľadávanie, a tiež sa uľahčila ich správa.
Reorganizácia inštitúcií
Zároveň je možné, že dôjde k reorganizácii inštitúcií a zlúčeniu niektorých archívov. „Dobré a ekologické manažovanie budov bude viesť k úsporám nákladov za prevádzku, tieto financie vieme využiť efektívnejšie, napríklad aj v rámci digitalizácie,“ povedal J. Kmeť.
„Verím, že hoci žijeme v rýchlej dobe, keď vládnu sociálne siete a všetko je online, nájdu sa stále ľudia, ktorí ocenia čaro historických dokumentov, ktoré ich vezmú na cestu storočiami, napríklad aj vďaka podujatiu ako je deň otvorených dverí Slovenského banského archívu,“ dodal na záver Jaroslav Kmeť.