Adobe softvér a jeho nástroje ti umožnia vytvorenie úžasných „digitálnych diel“ či už pomocou Photoshopu, InDesignu alebo programu na upravovanie videí Premiere.
Tajomný startup má v pláne nadobro skoncovať s počítačmi. Čo na to povieš?
Tieto programy sú známe vďaka palete nástrojov, ktoré sú síce nevyhnutné pri množstve činností, kto však s nimi vie narábať, dokáže omnoho viac ako len základné možnosti, ktoré ponúkajú.
Skratky sú dôležité, pokiaľ si chceš uľahčiť prácu a robiť veci rýchlejšie. Pozri sa:
Skratky pre každý program
Bez ohľadu na to, aký program z ponuky Adobe práve používaš, tieto skratky ti prácu v ňom uľahčia.
Command/Ctrl+A: Vyberieš si
Command/Ctrl+C: Kopíruješ svoj výber
Command/Ctrl+X: Kopíruješ/vystrihneš svoj výber
Command/Ctrl+V: Vložíš, čo si skopíroval
Z: Prepneš sa na nástroj zoom
Command/Ctrl++: Priblížiš si, čo potrebuješ
Command/Ctrl+-: Oddiališ, čo potrebuješ
Ak máš otvorených niekoľko „projektov“, plátien, okien súborov v niektorom z programov Adobe, môžeš nimi pri práci na Macu ľahko listovať pomocou skratky Command+~ a na PC pomocou skratky Ctrl+~.
Skratky vo Photoshope
Nástroje, ktoré v tomto programe budeš s najväčšou pravdepodobnosťou používať, sú M, nástroj Color Picker (kvapkadlo), štetec, I, B, E a guma.
Ak používaš viac vrstiev, môžeš medzi nimi prepínať skratkou Alt + (hore, dole). Pre rýchle vytvorenie vrstvy použi Ctrl+Shift+N na PC a Command+Shift+N na Macu.
Skratky v Premiere a After Effects
Neustále „skákanie“ cez jednotlivé rámčeky/snímky, keď pracuješ na nejakom videoprojekte, môže byť značne únavné. Ak používaš „plnú“ klávesnicu, môžeš použiť Page Up a Page Down pre pohyb doľava a doprava cez rámčeky. Ak potrebuješ ísť rýchlejšie, podrž Shift a bude to skákať po 10 snímkach naraz.
Pri pohybe cez „kľúčové snímky“ použi na pohyb vľavo kláves J a na pohyb vpravo K. Pokiaľ sa potrebuješ dostať k aktuálnej vrstve, podrž P kvôli pozícii, R pre otáčanie, S kvôli škále a T kvôli nepriesvitnosti.
Skratky v InDesigne
Najdôležitejšia skratka, ktorú v InDesigne potrebuješ, je Ctrl/Command+D. Je to skratka pre umiestnenie súborov v programe. Môžeš si tak preniesť obrázky i dokumenty – texty.
Akonáhle máš text v programe, prepni sa na textový nástroj kliknutím na T. Ak chceš bold, kurzívu alebo podčiarknutie textu, stlač Command/Ctrl+Shift+B, +I alebo +U.
Ak chceš vidieť, ako vyzerá tvoj výtvor bez pomocných liniek, prepínať medzi normálnym zobrazením a režimom náhľadu môžem pomocou klávesy W.