Základné klávesové skratky pre Adobe programy. Ktoré z nich poznáš?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pocitac_klavesnica_pixabay.com_.jpg
pixabay.com

Adobe softvér a jeho nástroje ti umožnia vytvorenie úžasných „digitálnych diel“ či už pomocou Photoshopu, InDesignu alebo programu na upravovanie videí Premiere.

Tieto programy sú známe vďaka palete nástrojov, ktoré sú síce nevyhnutné pri množstve činností, kto však s nimi vie narábať, dokáže omnoho viac ako len základné možnosti, ktoré ponúkajú.

Skratky sú dôležité, pokiaľ si chceš uľahčiť prácu a robiť veci rýchlejšie. Pozri sa:

Skratky pre každý program

Bez ohľadu na to, aký program z ponuky Adobe práve používaš, tieto skratky ti prácu v ňom uľahčia.

Command/Ctrl+A: Vyberieš si

Command/Ctrl+C: Kopíruješ svoj výber

Command/Ctrl+X: Kopíruješ/vystrihneš svoj výber

Command/Ctrl+V: Vložíš, čo si skopíroval

Z: Prepneš sa na nástroj zoom

Command/Ctrl++: Priblížiš si, čo potrebuješ

Command/Ctrl+-: Oddiališ, čo potrebuješ

Ak máš otvorených niekoľko „projektov“, plátien, okien súborov v niektorom z programov Adobe, môžeš nimi pri práci na Macu ľahko listovať pomocou skratky Command+~ a na PC pomocou skratky Ctrl+~.

Skratky vo Photoshope

Nástroje, ktoré v tomto programe budeš s najväčšou pravdepodobnosťou používať, sú M, nástroj Color Picker (kvapkadlo), štetec, I, B, E a guma.

Ak používaš viac vrstiev, môžeš medzi nimi prepínať skratkou Alt + (hore, dole). Pre rýchle vytvorenie vrstvy použi Ctrl+Shift+N na PC a Command+Shift+N na Macu.

Skratky v Premiere a After Effects

Neustále „skákanie“ cez jednotlivé rámčeky/snímky, keď pracuješ na nejakom videoprojekte, môže byť značne únavné. Ak používaš „plnú“ klávesnicu, môžeš použiť Page Up a Page Down pre pohyb doľava a doprava cez rámčeky. Ak potrebuješ ísť rýchlejšie, podrž Shift a bude to skákať po 10 snímkach naraz.

Pri pohybe cez „kľúčové snímky“ použi na pohyb vľavo kláves J a na pohyb vpravo K. Pokiaľ sa potrebuješ dostať k aktuálnej vrstve, podrž P kvôli pozícii, R pre otáčanie, S kvôli škále a T kvôli nepriesvitnosti.

Pocitac_program_pixabay.com_.jpg
ilustračné: pixabay.com

Skratky v InDesigne

Najdôležitejšia skratka, ktorú v InDesigne potrebuješ, je Ctrl/Command+D. Je to skratka pre umiestnenie súborov v programe. Môžeš si tak preniesť obrázky i dokumenty – texty.

Akonáhle máš text v programe, prepni sa na textový nástroj kliknutím na T. Ak chceš bold, kurzívu alebo podčiarknutie textu, stlač Command/Ctrl+Shift+B, +I alebo +U.

Ak chceš vidieť, ako vyzerá tvoj výtvor bez pomocných liniek, prepínať medzi normálnym zobrazením a režimom náhľadu môžem pomocou klávesy W.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať