Začína sa turistická sezóna na Sonberku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sonberg
sonberg Foto: agentúra VYV PR

BRATISLAVA 1. apríla (WBN/PR) – Prestížny Sonberk otvára svoje brány verejnosti po druhýkrát vo svojej histórii. Toto vinárstvo predstavuje spojenie špičky českého vinárstva s modernou vinárskou architektúrou, kde sa snúbi tradícia a história v lahodnom vínnom moku. Kvalita vinárstva Sonberk bola ocenená na súťaži Vinárstvo roku 2009, ktorú organizuje Zväz vinárov Českej republiky v spolupráci s Národnými vinárskym centrom a za podpory Vinárskeho fondu. Sonberk ako moderné a relatívne nové vinárstvo, ktoré má za sebou iba šiesty zber, bolo popri tradičných vinárskych podnikoch zaradené k piatim najlepším českým vinárstvam. Ešte významnejší úspech zaznamenal minulý týždeň, keď jeho Tramín, slamové víno 2008 získalo zlatú medailu na Gewurtztraminer du Monde 2010. Sonberk možno tiež označiť ako prvé vinárstvo, ktoré je zasvätené modernej architektúre.

História viníc Sonberk siaha až do 13. storočia a vďaka svojej polohe produkovala slávne popické vína, ktoré boli dokonca dodávané na Pražský hrad v roku 1522. Dá sa povedať, že vinárstvo Sonberk je rodinného typu, má v súčasnosti 40 hektárov, na ktorých vysadilo na základe geologického prieskumu tie najvhodnejšie odrody ako Rýzling rýnsky, Sauvignon, Pálava, Tramín, Rulandské šedé. Produkuje sto tisíc litrov prívlastkových vín, ktoré sú charakteristické príjemnou aromatikou, zaujímavou šťavnatosťou a vyšším obsahom minerálnych látok.

Mozaiku kvality završuje architektúra vinárskeho domu tvorená v súčasnosti najprestížnejším českým architektom Josefom Pleskotom. Majitelia vinárstva vybrali tohto architekta na základe súkromnej súťaže, ktorej sa zúčastnil okrem iných aj autor v súčasnosti najznámejšej českej modernej stavby – Tancujúceho domu – Ing. arch Vlado Milunic. „Stavba vinárskeho domu reaguje na podnety prastarej kultúrnej krajiny charakteristickej svojím veľkým meradlom krajinotvorných foriem, veľkoryso rozloženým nebom, množstvom svetla a tepla a neprehliadnuteľným majestátnym sebavedomím,“ uviedol na margo projektu architekt Pleskot. Podľa Vladimíry Mrázovej, obchodnej a marketingovej riaditeľky prestížneho vinárstva, je „Sonberk miestom stretávania ľudí viac, či menej známych, no pre nás vždy významných, ktorí tu zanechávajú časť svojej osobnosti, medzi ktorých možno zaradiť aj Mareka Ebena, Michala Viewegha, Jana Hřebejka, Ivu Janžurovú a mnoho ďalších.“

Vinársky dom je jedna veľká strecha, pod ktorou sa odohráva komplexný proces výroby vína. V Sonberku je výroba vína založená na moderných technológiách, šetrnom spracovaní hrozna, jeho odstopkovaním a lisovaním celých, nemletých bobulí a riadeným kvasením v tankoch. Moravské vinárstvo Sonberk, ponúka pre svojich návštevníkov degustácie a komponované programy určené nielen pre skupiny, ale aj jednotlivcov. Viac na www.sonberk.cz.

O Sonberku

Sonberk, a.s. je vinárstvom pestujúcim vinič, ktoré vyrába autentické biele prívlastkové vína iba z vlastného hrozna vypestovaného v starobylej unikátnej vinici Sonberk neďaleko Mikulova a Pálavy. Filozofia úspechu vinárstva spočíva vo využití jedinečnosti vinohradu, prísne redukovaného zberu, rukopisu talentovaného pivničného majstra a zamerania na dlhodobosť projektu. Sonberk je členom V8 – Aliancie vinárov. Priestory vinárstva sú otvorené v turistickej sezóne širokej verejnosti od pondelka do soboty od 9. do 17. hodiny.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať