BRATISLAVA 21. novembra (WEBNOVINY) – Akákoľvek volebná kampaň k druhému kolu krajských volieb je od štvrtkového rána zakázaná. Presne o 7:00 začalo platiť predvolebné informačné moratórium.
Predvolebné a volebné informačné moratórium trvá až do skončenia hlasovania, do soboty 23. novembra do 22:00. V praxi to znamená, že 48 hodín pred začiatkom 2. kola volieb predsedov piatich vyšších územných celkov (VÚC) a v deň volieb je akákoľvek volebná kampaň zakázaná.
Počas volieb zákon zakazuje členom volebných komisií a členom odborných sumarizačných útvarov informovať o priebehu a výsledku volieb, a to až do podpísania zápisnice o výsledku hlasovania.
Rozhodne sa o piatich predsedoch
V sobotu 23. novembra budú voliči voliť predsedov samosprávnych krajov v Bratislavskom, Trnavskom, Nitrianskom, Banskobystrickom a Košickom kraji.
V Bratislavskom kraji sa v druhom kole stretne Pavol Frešo a Monika Flašíková Beňová.
Viac o voľbách v Bratislavskom samosprávnom kraji sa dozviete ———————————> TU .
V Trnavskom kraji budú proti sebe bojovať Tibor Mikuš a József Berényi.
Viac o voľbách v Trnavskom samosprávnom kraji sa dozviete ———————————> TU.
V Nitrianskom kraji stoja o post Milan Belica a Tomáš Galbavý.
Viac o voľbách v Nirianskom samosprávnom kraji sa dozviete ———————————> TU.
V Banskobystrickom kraji bude obhajovať svoje kreslo Vladimír Maňka proti Marianovi Kotlebovi.
Viac o voľbách v Banskobystrickom samosprávnom kraji sa dozviete ———————————> TU.
V Košickom kraji sa stretnú Zdenko Trebuľa a Rudolf Bauer.
Viac o voľbách v Košickom samosprávnom kraji sa dozviete ———————————>TU.
Volebná kampaň k sobotňajšiemu 2. kolu v poradí štvrtých volieb do orgánov samosprávnych krajov, sa začala vyhlásením výsledkov 1. kola volieb, ktoré sa konalo v sobotu 9. novembra. Obce mali zo zákona na volebnú kampaň do začiatku októbra vyhradiť plochu na vylepovanie predvolebných plagátov. Všetci kandidáti a kandidujúce politické subjekty mali na nich dostať rovnaký priestor.
Obrazom: Prvé kolo volieb do VÚC
Zachovať absolútnu nestrannosť
Podľa zapisovateľky Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) pre voľby do orgánov samosprávnych krajov Evy Chmelovej moratórium v praxi znamená, že pred jeho začiatkom vylepené plagáty môžu ostať, no nesmú k nim pribudnúť nové. Zároveň sa nesmú robiť žiadne propagačné aktivity v prospech alebo neprospech kandidátov. Zapisovateľka ÚVK upozorňuje, že volebné komisie nemôžu informovať o priebehu hlasovania ani o účasti voličov.
Zákon o voľbách do orgánov samosprávnych krajov v časti venovanej kampani hovorí, že „členovia volebných komisií a členovia odborných (sumarizačných) útvarov nesmú poskytovať informácie o priebehu a výsledku volieb až do podpísania zápisnice o výsledku hlasovania“. Okrskové volebné komisie zároveň musia podľa Chmelovej „zachovať absolútnu nestrannosť“. Nemôžu napríklad ako vzorovú ukážku postupu pri hlasovaní použiť hlasovací lístok, na ktorom zakrúžkujú meno reálneho kandidáta.
Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR) Lucia Jelčová, aj pred druhým kolom volieb monitorujú 28 spravodajských a publicistických relácií ôsmich programových služieb: Jednotky, Dvojky, TV Markíza, JOJ, TA3, Rádia Slovensko, Rádia Regina Bratislava a Rádia Patria. Popri monitoringu rada vysielanie kontroluje aj na základe sťažností a podnetov fyzických a právnických osôb.
Ohlasy na prvé kolo krajských volieb 2013:
Blanár zmeny nechystá, chce zveľaďovať nemocnice i cesty
Pavol Frešo získal najviac hlasov, na funkciu však nestačia
Nový župan Baška chce Trenčianskemu kraju venovať rozpočet
Marian Kotleba porazil vo voľbách Kaníka a šokoval Maňku
Flašíková Beňová sa sťažovala na protikampaň a médiá
Mikuš si myslí, že o víťazstvo ho pripravila neetická kampaň
Peter Chudík zvíťazil nad rivalom, po voľbách urobí tri veci
Licenčná rada monitorovala spomínané médiá už pred 1. kolom volieb do VÚC. V monitoringu predvolebného vysielania sleduje RVR najmä to, či vysielatelia pri oboznamovaní verejnosti s priebehom volieb dodržiavajú základné povinnosti objektivity a nestrannosti a či zabezpečujú všestrannosť informácií a názorovú pluralitu. Licenčná rada, na rozdiel od parlamentných volieb, neschvaľuje pri krajských voľbách projekty volebných štúdií.
Monitoruje relácie RTVS – Slovenská televízia: Správy RTVS, Správy a komentáre, Správy Hírek, Správy RTVS z regiónov, Národnostné správy, Národnostný magazín, Rusínsky/Ukrajinský magazín, Maďarský magazín, Tvárou v tvár/Szemtől szemben, diskusné relácie 0 5 minút 12, Večer pod lampou; TV Markíza: Televízne noviny, Prvé televízne noviny, Teleráno; JOJ: Veľké noviny, Noviny o 17; TA3: Hlavné správy, Téma dňa, V politike, Debata; RTVS – Rádio Slovensko: Rádiožurnál (12:00, 18:00), Sobotné dialógy, Z prvej ruky; RTVS – Rádio Regina Bratislava: Žurnál Rádia Regina (17:00), Župné voľby, Klub komunálnej politiky, RTVS – Rádio Patria: Kronika 1, 2, Na záver dňa/Napzárta.