- aktualizované 19. júna 7:45
PARÍŽ 18. júna (WebNoviny.sk) – Hnutie Republika vpred (La République en marche, LERM) prezidenta Emmanuela Macrona získalo v druhom kole francúzskych parlamentných volieb podľa predbežných výsledkov 42,7 percenta hlasov. Po spočítaní 90% hlasov o tom informovala webstránka france24.com.
Macronovo hnutie s netradičnou kandidátkou, Le Penovej Národný front má finančné problémy
Za centristickým hnutím nasleduje konzervatívna strana Republikáni s 21,81 percentami, tretí je krajne pravicový Národný front (NF) s 9,21 percentami hlasov a 5,77 percenta dostali Socialisti. Druhé kolo volieb sprevádzala nízka účasť, do 17:00 svoj hlas odovzdalo len 35,33 percenta oprávnených voličov.
Líder socialistov odstúpil
Líder francúzskych Socialistov sa po prehre v parlamentných voľbách rozhodol odstúpiť z funkcie predsedu strany. Jean-Christophe Cambadélis označil triumf Macronovho hnutia ako „nesporný“ čo považuje za porážku ľavice. „Porážka ľavice je nevyhnutná, porážka Socialistov je neodvratná,“ povedal. Dodal tiež, že strana potrebuje zmenu vo svojich ideách a organizácii a že ho nahradí „kolektívne vedenie“.
Favoritom francúzskych parlamentných volieb je Macronovo hnutie Republika vpred
Predsedkyňa krajne pravicovej strany Národný front Marine Le Penová naopak tvrdí, že jej strana boj nevzdá a bude „proti zavedeniu škodlivých vládnych projektov bojovať všetkými nevyhnutnými prostriedkami“. Ako dodala, špeciálne sa zameria na Macronovu pro-Európsku a pro-migrantskú politiku.
Voliči si vybrali nádej
Podľa francúzskeho premiéra Édouarda Philippea, ktorý sa pridal k strane prezidenta Macrona, väčšina voličov „vybrala nádej a nie hnev“. Noví zákonodarcovia podľa jeho slov pomôžu zaviesť Macronovu politickú agendu, v rámci ktorej je úplne zameraný na veľké reformy. Tie by mali prísť v nadchádzajúcich mesiacoch.
Francois Baroin, ktorý vedie Republikánov, považuje po voľbách svoju stranu za hlavnú opozíciu. Emmanuelovi Macronovi zaželal v nedeľu veľa šťastia, pretože chce, aby Francúzsko zvíťazilo. Ako uviedol, zákonodarcovia z jeho konzervatívnej strany budú mať dostatok kresiel v dolnej komore parlamentu na to, aby vedeli vysloviť svoj názor.