Začala sa nová éra slovensko-brazílskej spolupráce, Blanár vyzdvihol najmä memorandum týkajúce sa diplomatického vzdelávania – FOTO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MZV: Návšteva Brazílie
Zľava: Predseda vlády SR Robert Fico, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár a brazílsky viceprezident Geraldo Alckmin počas prvej návštevy predsedu vlády SR Brazílskej federatívnej republiky. Brazília, 11. december 2024. Foto: SITA/MZV
Tento článok pre vás načítala AI.

Historicky prvá návšteva predsedu vlády Slovenskej republiky v Brazílii položila podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraja Blanára (Smer-SD) základy pre novú éru spolupráce Slovenska a Brazílie.

Ide celkovo o prvú návštevu v regióne Latinskej Ameriky so štátnou a podnikateľskou delegáciou zo Slovenska. Minister je spolu so štátnym tajomníkom rezortu zahraničných vecí Marekom Eštokom súčasťou delegácie premiéra Roberta Fica (Smer-SD) počas jeho oficiálnej návštevy Brazílie.

Posilnenie vzájomnej spolupráce

So šéfom brazílskej diplomacie Maurom Vieirom na bilaterálnom rokovaní diskutoval o posilnení vzájomnej spolupráce, ale aj o dianí na Blízkom východe, kde opätovne apeloval na dodržiavanie medzinárodného a humanitárneho práva bez uplatňovania dvojakého metra.

Slovensko sa uchádza o nestále členstvo v Bezpečnostnej rade Organizácie Spojených národov a spolu s Brazíliou sa zhoduje v potrebe reformy OSN s cieľom aktívne prispievať k svetovému vývoju. Obe krajiny zdieľajú podľa slov ministra blízke názory na všetky konflikty, ktoré vo svete momentálne prebiehajú.

Presadzujeme mierové riešenia a principiálne dodržiavanie medzinárodného práva. Zhodujeme sa v tom, že to, čo sa udialo na Ukrajine, je porušenie medzinárodného práva, no súčasne si myslíme, že tento konflikt nemá vojenské riešenie a je nevyhnutné, aby sa do riešení vrátila diplomacia, dialóg a mierové rokovania,“ zdôraznil Blanár.

Mierová iniciatíva

Brazílskej strane predstavil aktivity vlády vrátane spoločných rokovaní s ukrajinskou vládou, humanitárnej pomoci obyvateľom Ukrajiny a predovšetkým podporu všetkým mierovým iniciatívam.

Slovensko má záujem stať sa súčasťou mierovej iniciatívy, ktorú predložila Brazília spolu s Čínou, o čom sme informovali už aj čínskych partnerov počas vládnej návštevy na prelome októbra a novembra v Pekingu,“ uviedol Blanár.

Vieira poďakoval za podporu pri záplavách

Minister Vieira ocenil pripojenie sa Slovenskej republiky k zakladajúcim členom iniciatívy Globálnej aliancie proti hladu a chudobe, ktorá je osobnou prioritou Brazílie a jej prezidenta Lula da Silvu v rámci úspešného predsedníctva krajiny v zoskupení G20.

Rovnako poďakoval za podporu zo strany Slovenska pri tohtoročných záplavách, počas ktorých prišlo o život viac ako 180 obyvateľov a boli spôsobené rozsiahle materiálne škody. Ministerstvo zahraničných vecí SR poskytlo humanitárnu pomoc vo výške 50-tisíc eur na rekonštrukciu infraštruktúry priamo v postihnutej oblasti.

Podpísali päť dohôd a memoránd

Zástupcovia slovenskej a brazílskej vlády podpísali v Brazílii päť dohôd a memoránd týkajúcich sa diplomatického vzdelávania, zamedzenia dvojitého zdanenia, spolupráce v oblasti obrany, utajovaných skutočností, spravodlivosti a verejnej bezpečnosti.

Blanár vyzdvihol Memorandum o porozumení uzatvorené medzi Diplomatickou akadémiou Ministerstva zahraničných vecí Brazílie – Inštitútom Rio Branco, ktorý je najstaršou diplomatickou vzdelávacou inštitúciou na svete, a Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky. Dokument podporí výmenu skúseností a odbornú prípravu diplomatov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Najvýznamnejší partner

Brazília je pre Slovensko najvýznamnejším politickým a ekonomickým partnerom v Južnej Amerike. Vzájomný obrat dosiahol vlani 349 miliónov eur. „V regióne Latinskej Ameriky vidíme významný potenciál na hospodárske a investičné aktivity, ktoré chceme rozšíriť. Aj preto posilňujeme sieť ekonomických diplomatov SR priamo v Brazílii,“ doplnil Blanár s tým, že obchodným aktivitám má tiež napomôcť dohoda o zamedzení dvojitého zdanenia, no zároveň dohoda medzi Európskou úniou a zoskupením Mercosur, ktorého súčasťou je i Brazília.

Prínos cesty do Brazílie predstavuje podľa rezortu zahraničia taktiež účasť zástupcov slovenských firiem na podnikateľskom fóre v Sao Paule, kde rokovali s brazílskymi partnermi o rozvoji hospodárskej a investičnej spolupráce v obrannom, automobilom a zelenom priemysle či IT sektore. Šéf slovenskej diplomacie sa v závere pracovného programu v stredu stretol aj s honorárnym konzulom Slovenskej republiky Faicalom Hammoudom, ktorý je vedúcim slovenského zastúpenia v meste Rio de Janeiro.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj BlanárLuiz Inácio Lula da SilvaMarek EštokMauro VieiraRobert Fico
Firmy a inštitúcie BR OSN Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národovEurópska úniaMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SROrganizácia Spojených národov (OSN)SMER-SD