Za vznikom požiaru pod Ihlou môže byť zlyhanie ľudí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Na východe horí les
Požiar lesného porastu v okresoch Kežmarok a Stará Ľubovňa sa rozšíril na viac ako 30 hektárov, hasenie požiaru komplikuje nedostupný terén a silný vietor. Od stredajšieho rána pri požiari zasahuje aj vrtuľník Letky Ministerstva vnútra a vrtuľník Letky Ministerstva obrany. Požiar vypukol v utorok na vrchu Ihla pri obci Ihľany. Chytil sa aj porast v smere na obec Kolačkov v Staroľubovnianskom okrese. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

STARÁ ĽUBOVŇA 5. novembra (WebNoviny.sk) – Podľa generálneho riaditeľa Vojenských lesov a majetkov SR Jána Juricu je za vznikom požiaru pod vrchom Ihla neďaleko obce Ihľany v Kežmarskom okrese pravdepodobne zlyhanie ľudského faktora, výsledky vyšetrovania však zatiaľ nie sú známe.

„Vo vojenských lesoch, hlavne pre to, že spracúvame kalamitu už desať rokov, je zákaz páliť haluzinu a zvyšky po ťažbe, žiaľ, susedné subjekty to nedodržiavajú, a pravdepodobne takto tento požiar vznikol,“ skonštatoval Jurica. Požiar sa podľa neho následne rozšíril na pozemky vojenských lesov, pričom zhorel celý mladý les, ktorý bol obnovený po kalamite v roku 2004. Požiar zničil podľa Juricu dvesto hektárov lesa a úplne zničil mladý lesný porast s výmerou 100 hektárov.

Škoda zatiaľ finančne vyčíslená nebola, podľa generálneho riaditeľa vojenských lesov a majetkov však išlo prevažne o mladé porasty vo veku do 20 rokov, zhorel však aj starý lesný porast vo veku 80 až 100 rokov. „Po vyšetrovaní budeme musieť určite podať aj podnet na začatie trestného stíhania, a následne, keď bude vyšetrený vinník, žiadať náhradu škody,“ uviedol k prípadu minister obrany Martin Glváč, ktorý sa bol dnes oboznámiť so situáciou vo vojenských lesoch pri Kežmarku. Podľa neho i Juricu pôjde o nemalé finančné prostriedky, ktoré sa budú pohybovať v státisícoch

Obrazom: Na východe horel les

Požiar v lokalite pod vrchom Ihla bol nahlásený v utorok 3. novembra v popoludňajších hodinách. „V súčasnosti ešte na požiarisku stále zasahujú vrtuľníky ministerstva vnútra a aj hasiči. V stredu s hasením celý deň pomáhali aj dva naše vojenské vrtuľníky. Situácia je momentálne pod kontrolou, je však potrebné urobiť opatrenia, aby sa požiar v nasledujúcich dňoch opäť neobnovil,“ povedal šéf rezortu obrany. Podľa Juricu sú hranice ohnísk požiariska stále monitorované. „Vo vnútri sú však pne a suché drevo, ktoré ešte stále horí,“ dodal Jurica. To, kedy sa podarí požiar kompletne uhasiť, záleží podľa jeho slov od toho, aký bude smer vetra, ktorý ohniská znovu rozdúchava. „Tým, že je to vo vnútri požiariska, už sa to len lokálne hasí a požiar sa udržiava v takom stave, aby nedošlo znova k jeho obnoveniu,“ dodal. Aktuálne na mieste podľa jeho slov zasahuje 130 hasičov.

S požiarom v uplynulých dňoch bojovali hasiči z Kežmarku, Popradu, Starej Ľubovne, Ľubotína, Spišskej Novej Vsi, Bardejova, Vysokých Tatier, zo Záchrannej brigády HaZZ v Humennom, z Modulu pozemného hasenia požiarov v prírodnom prostredí VÝCHOD, STRED a ZÁPAD a dobrovoľní hasiči z obcí Spišská Belá, Podolínec, Nižné Ružbachy, Hniezdne, Nová Ľubovňa, Malý Slavkov, Slovenská Ves, Stráne pod Tatrami, Vrbov a Plaveč.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Glváč