BRATISLAVA 24. novembra (WEBNOVINY) –
Čísla a fakty:
Počet prichytených šoférov – takmer 6000
Počet nehôd – 11 400
Počet nehôd, pri ktorých asistoval alkohol – 1410
Počet obetí – 22
Január – 564 prichytených vodičov
Február – 403 prichytených vodičov
Marec – 475 prichytených vodičov
Apríl – 478 prichytených vodičov
Máj – 481 prichytených vodičov
Jún – 542 prichytených vodičov
Júl – 543 prichytených vodičov
August – 531 prichytených vodičov
September – 483 prichytených vodičov
Október – 523 prichytených vodičov
November 2011 – 403 prichytených vodičov
December 2011 – 498 prichytených vodičov
Už rok platí novela zákona o cestnej premávke, podľa ktorej sa viac ako promile alkoholu za volantom stalo trestným činom.
Od novembra 2011 do septembra tohto roku bolo za jazdu pod vplyvom alkoholu odsúdených 3870 osôb, z toho nepodmienečne 128. Podmienku dostalo 2178 ľudí.
Peňažný trest udelili v 39 prípadoch. Trest zákazu činnosti vedenia motorových vozidiel dostalo 1326 ľudí.
Povinnú prácu ako trest udelili súdy 192 vodičom a udelili aj sedem iných trestov ako napríklad vyhostenie cudzinca z krajiny. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa rezortu spravodlivosti Jana Zlatohlávková.
Ministerstvo spravodlivosti tvrdí, že zmeny, ktoré pred rokom priniesla novela zákona o cestnej premávke, bude analyzovať.
„Vo všeobecnosti budeme vychádzať zo zásady, že trestné právo by malo slúžiť ako posledná možnosť riešenia problémov,“ uviedla Zlatohlávková.
Alkohol za volantom môže vodičov vyjsť poriadne draho, pripomína polícia. Za jazdu s jedným promile hrozí ročné väzenie. Trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky sa dopustia aj tí, ktorí odmietnu vyšetrenie na zistenie alkoholu, prípadne šoférujú pod vplyvom inej návykovej látky.
Obvinenie a hrozba väzenia však nie je to jediné, čo nezodpovedných vodičov čaká. Súd im môže súčasne uložiť aj peňažný trest a zákaz jazdiť až na desať rokov. V prípade vodiča, ktorý už bol za tento trestný čin odsúdený, sa trest zákazu činnosti ukladá v hornej polovici trestnej sadzby, teda od päť do desať rokov.
Do konca života už vodičské oprávnenie neuvidia tí, ktorí pod vplyvom alkoholu niekoho usmrtili alebo ich súd pre alkohol za volantom trikrát odsúdil.
O doklady, hoci nie na doživotie, prídu šoféri, ktorým policajti v priebehu piatich rokov dvakrát zistia v krvi akékoľvek množstvo alkoholu alebo trikrát spôsobia dopravnú nehodu. Ak ho budú chcieť získať nazad, budú musieť nanovo absolvovať kurz v autoškole.