PARÍŽ 4. novembra (WEBNOVINY) – Za posledných desať rokov zabili zemetrasenia viac ako 780-tisíc ľudí, majú na svedomí 60 percent všetkých obetí prírodných živlov a okrem takmer milióna mŕtvych mali priamy vplyv na dve miliardy ľudí.
Je to najviac spomedzi všetkých prírodných katastrof, konštatujú to experti, ktorí svoje závery zverejnili v piatok v prestížnom britskom vedeckom magazíne The Lancet.
Medzi najhoršie zaradili experti otrasy z 12. januára 2010 na Haiti, kde zemetrasenie s magnitúdou 7,0 zabilo 316-tisíc ľudí a celú ostrovnú krajinu prakticky zrovnalo so zemou.
Za druhé najtragickejšie označili zemetrasenie z 26. decembra 2004 v Indickom oceáne – namerali mu magnitúdu 9,1 a vyvolalo vlny tsunami, ktoré zabili 227-tisíc ľudí. Zemetrasenie postihlo jedenásť krajín juhovýchodnej Ázie, najtragickejšie v Indonézii, Srí Lanke, Indii a Thajsku.
Za tretie najhoršie označila štúdia zemetrasenie z 12. mája 2008 s magnitúdou 7,9. V čínskej provincii Si-čchuan vtedy prišlo o život 87500 ľudí.
Štúdia analyzuje zemetrasenia aj z medicínskeho hľadiska a experti v nej lekárom radia, aké najčastejšie zranenia môžu očakávať. Väčšinou ide o rozsiahle poškodenia vnútorných orgánov – obličky, pečeň, zranenia chrbtice, zlomeniny a tržné rany, infekcie, keďže záchranárske akcie často prebiehajú v ťažkých podmienkach. Autori štúdie upozorňujú aj na depresie tých, ktorí prežili. Najzraniteľnejšou skupinou sú deti, ktoré tvoria 25 až 53 percent z celkového počtu obetí zemetrasení.
Najľudnatejšími mestami, ktoré sa nachádzajú v seizmicky citlivých oblastiach, sú Tokio s 32 miliónmi obyvateľov, Mexiko (20 miliónov), Los Angeles (15 miliónov) a Istanbul (9 miliónov).