TOKIO 29. marca (WEBNOVINY) – Z poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima začalo unikať do okolitej pôdy vysoko toxické plutónium. V utorok to potvrdila japonská vláda. „Situácia je veľmi vážna. Robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme situáciu dostali pod kontrolu,“ povedal hovorca vlády Jukio Edano. Množstvo plutónia, ktoré namerali na viacerých miestach v pôde, podľa vlády zatiaľ nepredstavuje riziko pre ľudské zdravie. Po tomto objave sa však zvyšujú obavy, že z palivových tyčí uniká rádioaktívna voda.
Vláda viní z viacerých pochybení a prešľapov elektrárenskú spoločnosť TEPCO, ktorá jadrovú elektráreň vo Fukušime prevádzkuje. Podľa utorňajšieho vydania denníka Jomiuri vláda už zvažuje, že TEPCO znárodní. Už v pondelok večer spoločnosť TEPCO informovala, že z elektrárne uniká vysoko kontaminovaná rádioaktívna voda do podzemného údržbárskeho tunela, čo spôsobuje obavy, že by sa mohla dostať do oceánu. Rádioaktívna voda unikla z turbíny reaktora číslo dva a vliala sa do tunela, ktorý už preteká.
„Musíme zistiť, či môže voda vtiecť do mora,“ povedal nemenovaný predstaviteľ spoločnosti.
V mori sto metrov od pobrežia pri jadrovej elektrárni už je množstvo rádioaktívneho jódu 1850-krát vyššie, ako povoľujú tamojšie predpisy. Japonskí predstavitelia však vylúčili, že by to predstavovalo bezprostrednú hrozbu pre podmorský život alebo rybolov. Morské prúdy podľa nich rádioaktívne častice rozptýlia a kontamináciu tak zriedia. Koncentrácia rádioaktívneho jódu 131 sa tiež každých osem dní zníži o polovicu, keďže má osemdňový polčas rozpadu.
Vyše 700 technikov pracuje na tom, aby obnovili funkčnosť chladiaceho systému reaktorov. Dva zo šiestich reaktorov (5 a 6) sa už dajú považovať za bezpečné, no ďalšie štyri sú stále nestabilné. Najväčšie obavy spôsobujú reaktory číslo 2 a číslo 3.
Radiácia už aj v Číne a v Kórei
Oblasť zvýšenej radiácie z poškodenej japonskej jadrovej elektrárne Fukušima presiahla hranice Japonska, najnovšie zvýšené hladiny rádioaktivity vo vzduchu hlásia už aj zo siedmich čínskych regiónov. Už cez víkend čínske úrady hlásili zvýšenú hladinu rádioaktivity vo vzduchu v regióne Cheilong-ťiang, podľa informácií, ktoré v utorok zverejnilo na svojej internetovej stránke čínske ministerstvo životného prostredia, je zvýšená radiácia už aj v ďalších šiestich regiónoch vrátane Ťiang-su, Kuang-tong či Šanghaja.
V Južnej Kórei namerali zvýšené hodnoty rádioaktívneho jódu-131 v ôsmich lokalitách vrátane metropoly Soul. Južná Kórea navyše oznámila, že začína merať rádioaktivitu rýb, a to nielen dovezených z Japonska, ale aj ulovených vo vlastných vodách. Zatiaľ žiadne stopy rádioaktívnych látok v rybách nenašla.
Podľa vyhlásenia filipínskeho Úradu jadrového výskumu už namerali zvýšené hodnoty jódu-131 aj v tejto krajine. „Namerali sme izotopy, ale chceme požiadať obyvateľstvo, aby nepodliehalo panike,“ povedala hovorkyňa úradu Tina Cerbolisová.
Dôraz na voduJaponské ministerstvo zdravotníctva v pondelok varovalo čističky vôd, aby prijali potrebné opatrenia v súvislosti s predpovedaným dažďom. Zásobníky vody majú prikryť nepremokavou pokrývkou a okrem toho majú zabrániť vniknutiu dažďovej vody cez rieky. Dážď, ktorý očakávajú v najbližších dňoch, by totiž mohol byť rádioaktívny.
„Keďže po dažďoch v Tokiu stúpla rádioaktivita, ministerstvo požiadalo spoločnosti prevádzkujúce čističky vôd v celej krajine, aby prijali potrebné opatrenia,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva. Vláda však pred bezpečnostným rizikom uprednostnila prísun pitnej vody obyvateľom. Ako sa totiž v správe ďalej uvádza, „tieto opatrenia treba prijať len do tej miery, aby neohrozili plynulý prísun pitnej vody“.