BRATISLAVA 16. februára (WebNoviny.sk) – Približne tristo herní, ktoré sú v súčasnosti v hlavnom meste SR Bratislave, z mesta nezmizne. Rozhodli o tom bratislavskí mestskí poslanci na štvrtkovom zasadnutí mestského zastupiteľstva.
Všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o zákaze hazardu v Bratislave muselo schváliť zastupiteľstvo dvojtretinovou väčšinou, čo sa však nestalo, za návrh hlasovalo 24 poslancov zo 41 prítomných. Poslanci tak nevyhoveli petičnému výboru, ktorý v petícii pre zrušenie hazardu v Bratislave vyzbieral 136 139 podpisov Bratislavčanov na 8 018 hárkoch.
Všetky podpisy na hárkoch z odovzdanej petície proti hazardu v hlavnom meste SR Bratislave skontrolovali, platných je 98 118. Podľa návrhu všeobecne záväzného nariadenia, ktoré vo štvrtok predložili poslancom, hrozilo, že na celom území Bratislavy – v hoteloch, moteloch, penziónoch, budovách pre obchod a služby, pre kultúru a na verejnú zábavu, by nemohli byť herne. Tie nemali ostať ani v bytových domoch.
Bod o zákaze hazardu v meste riešili vo štvrtok poslanci od poludnia, k hlasovaniu sa však dostali až večer pred 21:00. Najskôr bola diskusia, potom rokovanie pre obedovú prestávku prerušili. Pred tým, ako zastupiteľstvo hlasovalo o hazarde, prerokovalo body o mačkách v útulkoch, bod o lesoch, počas otvoreného bodu o hazarde bolo aj vystúpenie občanov o 16:00. Počas diskusie niektorí poslanci hazard úplne odcudzovali a boli za úplný zákaz, niektorí sa prikláňali k regulácii zákazu, iní sa zas zamýšľali nad tým, že zákaz hazardu nič dobré neprinesie.
Odborníci pripravujú virtuálnu pamäť Bratislavy
Primátor Nesrovnal bol sklamaný
Primaciálne námestie i Primaciálny palác v Bratislave boli od rána plné aktivistov, ktorí sú za zákaz hazardu v meste. Pred Zrkadlovou sálou v Primaciálnom paláci pred poslancami dav ľudí bojoval za to, aby hazard z mesta zmizol. Ľudia mali na sebe tričká s logom Zastavme hazard a počas diskusie o zákaze hazardu niekoľkokrát zatlieskali, čím prijatie VZN podporovali. Po hlasovaní poslancov dav kričal: „Hanba!“ a „Fuj!“.
Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal bol po hlasovaní poslancov sklamaný. „Ešte pred hlasovaním som povedal poslancom, že sa na nás pozerá celé Slovensko. Preto ich žiadam a prosím, aby petícii vyhoveli. Z rozhodnutia zastupiteľstva som šokovaný. Vyše 136-tisíc Bratislavčanov sa jasne vyjadrilo, poslanci to ignorovali. Je to prehra Bratislavy a Bratislavčanov, hlavné mesto urobilo všetko pre to, aby podpisy skontrolovali,“ povedal novinárom Nesrovnal. „Každý si musí urobiť názor na to, že kto koho zastupoval. Kto zastupoval Bratislavčanov a kto niekoho iného,“ reagoval Nesrovnal na otázku, či si myslí, že hlasy poslancov si niekto kúpil.
Hovorkyňa Asociácie zábavy a hier a Asociácie prevádzkovateľov videohier Dominika Lukáčová vo štvrtok večer povedala, že je to malý zázrak, že sa bratislavskí poslanci nezľaklli otvorene vyjadriť svoj názor. „My sme počuli, že sú za reguláciu a nie za úplný zákaz hazardu. Je úžasné, že zvíťazila demokracia, slobodná vôľa poslancov a vôľa Bratislavčanov, pretože päťdesiat percent z nich hovorí, že nechce absolútny zákaz hazardu a chcú reguláciu. Prísna regulácia nebude, Bratislava však nebude trpieť čiernym trhom a mafiou,“ zhrnula Lukáčová s tým, že za rok, keď tému hazardu začali preberať, asociácia zbadala, že regulácia je potrebná a Bratislavčania nie sú spokojní so súčasným stavom. „Reguláciu zrejme treba,“ poznamenala s tým, že v otázke regulácie by asociácia s mestom mohla spolupracovať.
Nariadenie nerozdelili na štyri časti
Zastupiteľstvo vo štvrtok počas rokovania neschválilo možnosť, aby VZN rozdelili na štyri časti, o každej by poslanci hlasovali zvlášť. Prvou kategóriou boli hotely, motely, penzióny, druhou obchod a služby, v tretej boli kultúra a verejná zábava, posledná kategória boli bytové domy.
Na zastupiteľstve na to reagoval poslanec Oliver Kríž. „Som presvedčený, že by určite prešiel zákaz v kultúrnych zariadeniach, v bytových domov, neviem či by prešiel zákaz hoteloch,“ spomenul Kríž, ktorý sa hlasovania zdržal. Po hlasovaní nevedel povedať, čo s petíciou proti hazardu v meste bude. „Je to obrovská škoda a premárnená šanca,“ dodal s tým, že jediné, čo zastupiteľstvo chcelo, bolo to, aby mohli poslanci hlasovať jednotlivo o tom, či môžu herne ostať v hoteloch, penziónoch, v obchodných centrách i bytových domoch.
Sklamaný bol aj poslanec a starosta bratislavskej mestskej časti Vajnory Ján Mrva, ktorý za hazard dlhodobo bojoval, zbieral podpisy na petíciu a bol aj pri júnovom odovzdávaní podpisov na bratislavskom magistráte. „Som veľmi smutný, že chýbal jeden hlas. Venoval som tomu vyše roka, som rozčarovaný, zastupiteľstvo odmietlo najúspešnejšiu petíciu v histórii Bratislavy,“ poznamenal Mrva, ktorý po hlasovaní nevedel povedať, čo bude s hazardom ďalej. „Musíme sa poradiť, čo urobíme ďalej. Aktivisti odchádzali sklamaní, ale nevzdávajú to,“ ukončil starosta Vajnôr.