Na obnovu zdevastovaného zdravotného systému Pásma Gazy bude v priebehu nasledujúcich piatich až siedmich rokov pravdepodobne potrebných najmenej 10 miliárd dolárov. Takýto je prvotný odhad Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
„Potreby sú obrovské,“ povedal novinárom predstaviteľ WHO na palestínskych územiach Rik Peeperkorn. Keďže sa konečne blíži prímerie, humanitárni pracovníci vyzývajú na dramatické zvýšenie humanitárnej pomoci do vojnou zničenej enklávy na pobreží Stredozemného mora.
Nefunkčná viac ako polovica nemocníc
Peeperkorn uviedol, že počiatočný odhad nákladov na obnovu zdravotníckeho sektora je „dokonca viac ako 3 miliardy dolárov na prvých 1,5 roka a potom v skutočnosti 10 miliárd dolárov na päť až sedem rokov“. „Všetci vieme, že v Gaze sú obrovské škody. V živote som nič také nevidel,“ povedal.
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus medzitým povedal, že v Pásme Gazy je nefunkčná viac ako polovica nemocníc. Stredajšie oznámenie mediátorov o tom, že Izrael a Hamas konečne dosiahli prímerie, označil za „takmer tú najlepšiu správu“. Vyjadril nádej, že „táto dohoda znamená koniec najtemnejšej kapitoly v histórii vzťahu medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi“.
Potreba odstrániť prekážky
Peeperkorn povedal, že WHO je pripravená „rýchlo rozšíriť svoju podporu“ na tomto území. „Rozhodujúce je však to, aby sa odstránili významné bezpečnostné a politické prekážky pri poskytovaní pomoci v Gaze. Potrebujeme rýchly, neobmedzený a bezpečný prístup, aby sme urýchlili tok pomoci.“