ŽENEVA 18. júna (WEBNOVINY) – Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nevylučuje, že nepokoje v Kirgizsku mohli zasiahnuť až jeden milión ľudí, z čoho približne tretinu tvoria utečenci. V piatok o tom informoval koordinátor jej programu pomoci Giuseppe Annunziata, podľa ktorého ide o „najhorší scenár“ predpokladajúci 300 tisíc utečencov a 700 tisíc vnútorne vysídlených osôb. Podľa aktuálnych údajov Organizácie Spojených národov doteraz utieklo z Kirgizska do susedného Uzbekistanu do 100 tisíc ľudí, v čom však nie sú zarátané deti. Počet vnútorne vysídlených sa odhaduje na 300 tisíc.
„Pracujeme s plánovým číslom jeden milión ľudí, ktorí boli priamo alebo nepriamo zasiahnutí touto udalosťou,“ povedal Annunziata. Ako vysvetlila hovorkyňa Detského fondu OSN (UNICEF) Christiane Berthiaumová, uvedený počet sa týka aj pomoci pre rodiny v Kirgizsku a Uzbekistane, ktoré poskytli útočisko utečencom. Annunziata tiež poukázal na nepotvrdené správy z rozličných zdrojov, podľa ktorých sa niektoré uzbecké ženy stali obeťami „násilia na základe pohlavia“. WHO sa preto zameria na zdravotné potreby týchto žien, ako aj starých ľudí a detí. Berthiaumová v tejto súvislosti doplnila, že 90 percent utečencov v Uzbekistane tvoria ženy a deti vo „veľmi zlom fyzickom a psychickom stave“.
Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) informoval, že situácia na juhu Kirgizska zostáva neistá. „Napätie je veľmi vysoké. Je tam mnoho sporadického násilia, mnoho agresie,“ konštatovala hovorkyňa OCHA Elisabeth Byrsová. Organizácia má podľa nej „veľké obavy o bezpečnosť ľudí, ktorí sú stále zabarikádovaní v meste Oš“. Do nepokojného mesta má v sobotu priletieť prvé lietadlo so zásielkou humanitárnej pomoci Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).
Celkovo sa počet obetí nepokojov na juhu Kirgizska vyšplhal podľa údajov kirgizského ministerstva zdravotníctva už na 189, zranenia utrpelo ďalších 1 910 ľudí. Podľa pozorovateľov je však počet obetí zrejme oveľa vyšší. Ministerstvo totiž podľa všetkého neeviduje ľudí, ktorých ich rodiny pochovali v deň ich úmrtia alebo hneď nasledujúci deň, ako to vyžaduje moslimská tradícia.
SITA/AFP