BRATISLAVA 17. februára (WBN/PR) – Po rokoch výskumu a plánovania, tisíckach hodín testovania a vyše 50 cvičných vedomostných súbojoch prišiel moment pravdy. Superpočítač Watson sa v polovici februára 2011 postavil 2 najúspešnejším účastníkom súťaže Riskuj! (Jeopardy) v Spojených štátoch – Kenovi Jenningsovi a Bradovi Rutterovi. A uspel. Milión dolárov, ktoré Watson ako víťaz získal, venuje spoločnosť IBM na charitu.
Po tomto prvom veľkom teste prichádza skutočná skúška jeho schopností pri praktickom využití v jednotlivých odvetviach. Watson, ktorý je pomenovaný podľa zakladateľa IBM Thomasa J. Watsona, beží na 10 rackoch so servermi IBM POWER 750 s operačným systémom Linux. Využíva 2880 procesorových jadier architektúry Power7 a 15 TB operačnej pamäte. Celkový výkon je na úrovni 80 teraflopov. Jeho potenciál je obrovský.
Zdravotníctvo
Lekárske správy, texty, odborné štúdie a vedecké dokumenty sú napísané bežným jazykom. Počítače mali doteraz problém správne pochopiť obsah. Každý pojem v počítačovom programe má totiž presný význam. Ľudský jazyk je plný symbolov, slovných hračiek, vtipov a skrytých významov. Systém, ktorý okamžite dokáže dodať jednoduchú a presnú odpoveď na základe bežnej „ľudskej“ reči a dokumentov by mohol transformovať celé zdravotníctvo. Využitie DeepQA technológie, na ktorej je vybudovaný Watson, môže zmeniť spôsob akým doktori diagnostikujú a liečia pacientov.
“V zdravotníctve hovoríme o premene údajov na vedomosti. A to je presne to, čo robí Watson,” povedal Joe Jasinski, programový riaditeľ IBM pre zdravotníctvo a výskum v oblasti prírodných vied.
Finančníctvo
Finančný sektor vyprodukuje každý deň obrovské objemy dát. Watson má výborné analytické schopnosti, ktoré z tohto množstva dát dokážu vytiahnuť cenné poznatky, a tak identifikovať vzorce a modely potrebné k prijímaniu fundovaných finančných rozhodnutí.
“Informácie sú obeživom finančného sektora,” zdôraznil Carl Abrams, výkonný riaditeľ pre finančný sektor vo výskume IBM.
Zákaznícke služby
Sektor zákazníckych služieb sa hodnotí podľa 2 kritérií – rýchlosti a presnosti. Tieto kritériá platia aj pre Watsona. Jedna z prvých aplikácií, ktorá bude využívať túto technológiu bude práve v odbore zákazníckych služieb.
„Predstavte si, že by ste mali systém, v rámci ktorého by ste zavolali Watsonovi, spýtali sa ho nejakú otázku a okamžite by ste dostali odpoveď,“ vyzdvihol Paul Bloom, technologický riaditeľ pre telekomunikačný sektor vo výskume IBM.
Watson je analytický výpočtový systém, ktorý sa špecializuje na analýzu ľudského jazyka a dokáže odpovedať na rozmanité otázky v reálnom čase. Watson nerobí rozhodnutia a nemá ašpiráciu nahradiť ľudí. Práve naopak. Prináša prelom v komunikácii človeka so strojom a má potenciál pomôcť ľudstvu posunúť sa ešte ďalej.
Viac informácií a zaujímavých videí a rozhovorov nájdete na stránke https://www.ibm.com/innovation/us/watson/.
100 rokov IBM
Spoločnosť IBM je jednou z najväčších IT spoločností na svete a v roku 2011 oslavuje svoje sté narodeniny.
16. júna 1911 bola založená spoločnosť Computing-Tabulating-Recording Company (C-T-R) so sídlom v New Yorku, ktorá zamestnávala 1300 zamestnancov. Jej prvým predsedom predstavenstva sa stal George Fairchild. V roku 1924 sa spoločnosť C-T-R premenovala na International Business Machines Corporation (IBM) a pod týmto názvom aj dnes poskytuje svoje produkty, riešenia a služby klientom na celom svete. IBM pôsobí vo vyše 170 krajinách, pričom neustále rozširuje svoje geografické pokrytie, a zamestnáva takmer 400 tisíc zamestnancov. Poslaním spoločnosti IBM je pomocou integrovaných, flexibilných a efektívnych riešení pomáhať svojim zákazníkom redukovať náklady a zvýšiť tak ich konkurencieschopnosť na trhu.
Na Slovensku spoločnosť IBM aktívne pôsobí od roku 1990. Samostatná pobočka IBM Slovensko s.r.o. bola založená 7. decembra 1992 a jej novým generálnym riaditeľom je Branislav Šebo. Hlavné sídlo IBM Slovensko sa nachádza v Bratislave s pobočkami v Banskej Bystrici a Košiciach.