BRATISLAVA 17. januára (WEBNOVINY) – Keďže sa základné problémy slovensko-maďarských vzťahov nevyriešili ani počas vlády Ivety Radičovej, napätie medzi Slovenskom a Maďarskom bude pokračovať aj po predčasných marcových parlamentných voľbách.
Tvrdí to Tomáš Strážay zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku. Odborník na strednú a juhovýchodnú Európu si myslí, že veľkým problémom, ktorý Slováci nevyriešili, naďalej ostáva novela zákona o dvojakom občianstve.
Tú schvaľoval parlament ako protireakciu na maďarský zákon. „Myslím, že tam postup zo strany slovenských zákonodarcov mohol byť promptnejší a možno aj konštruktívnejší,“ doplnil Strážay. Ani Maďari však podľa neho zrejme nemajú záujem na riešeniach, ktoré by boli prijateľné pre obe strany.
„Na dohodu sú potrebné vždy dve strany a pokiaľ maďarská strana očakáva napríklad v otázke novely zákona o dvojakom občianstve na Slovensku ústupky zo slovenskej strany, tak sama by mala byť pripravená ponúknuť konsenzuálne riešenia, a to sa nestalo,“ dodal s tým, že maďarská vláda Viktora Orbána pravdepodobne takéto riešenia ani neponúkne.
Najpozitívnejšia je zmena v komunikácii krajín
Strážay preto očakáva istú mieru napätia v slovensko-maďarských vzťahoch aj tento rok. „Ale ekonomická situácia oboch krajín ich bude nútiť hľadať riešenia,“ dodal. Naopak, kladne hodnotí fakt, že vzťahy oboch krajín sa za posledné dva roky upokojili.
To musela byť podľa Strážaya jedna z priorít zahraničnej politiky novej slovenskej vlády. „Najzásadnejšia zmena v slovensko-maďarských vzťahoch od volieb bola zmena komunikačného štýlu s predstaviteľmi Maďarska,“ povedal agentúre SITA Strážay s tým, že práve spôsob, akým spolu začali komunikovať politici z oboch brehov Dunaja treba hodnotiť najpozitívnejšie.
K tomu podľa Strážaya prispela nielen maďarská strana, ale aj slovenská vláda, napríklad tým, že si veľakrát zachovala chladnú hlavu. „Bolo by možno aj kontraproduktívne, keby reakcie zo slovenskej strany boli v mnohých prípadoch razantnejšie. Naopak, možno oceniť, že Slovensko si v niektorých prípadoch zachovalo zdržanlivý postoj a práve upozornilo aj na medzinárodné zmluvy a záväzky, ktoré majú obe krajiny, a ktoré Slovensko jednoznačne dodržiavalo,“ uzavrel.