Zriedkavé a záhadné následky ochorenia COVID-19. Najprv sa vyvinuli u detí, teraz postihujú už aj dospelých

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, COVID 19, deti, nemocnica
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) už v skoršej fáze pandémie potvrdila, že u detí po prekonanej infekcii SARS-CoV-2, sa často vyvinie multisystémový zápalový syndróm (MIS-C). Foto: SITA/Allyn DiVito/John Hopkins All Children's Hospital via AP

Zriedkavým až záhadným nazývajú americké médiá ochorenie, ktoré sa prvýkrát objavilo u detí vyliečených z diagnózy COVID-19. Je ťažké ho rozpoznať a zlou správou je, že sa začalo objavovať už aj u dospelých pacientov, ktorí koronavírusové ochorenie prekonali.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) už v skoršej fáze pandémie potvrdila, že u detí po prekonanej infekcii SARS-CoV-2, sa často vyvinie multisystémový zápalový syndróm (MIS-C), ktorý je ťažké správne diagnostikovať.

„Ochorenie môže pripomínať Kawasakiho chorobu, stafylokokový alebo streptokokový syndrómom toxického šoku, baktériovú sepsu či syndróm aktivovaných makrofágov,“ uvádzajú slovenskí lekári z Martina a Košíc.

Čo je to za chorobu?

MIS-C je post-infekčný zápalový syndróm, ktorého príznakmi sú horúčka sprevádzaná akútnou bolesťou brucha, vracaním či hnačkou. Často sa pri nej vyskytne aj postihnutie kože a slizníc.

Prítomné môžu byť aj neurologické príznaky, ako sú dráždivosť a nepokoj, bolesť hlavy, meningizmus, porucha vedomia, zriedkavejšie aj renálne postihnutie obličiek. Dominantným znakom plne rozvinutého ochorenia MIS-C je závažné postihnutie srdca a ciev.

„U neliečených pacientov dôjde v priebehu krátkeho časového okna jedného až dvoch dní k rozvoju šokového stavu,“ vysvetľujú lekári. Američania na jar minulého roka zaznamenali u niektorých detí po prekonaní COVID-19 aj vyrážku a zápal v okolí srdca a ďalších orgánov.

Už aj u dospelých

Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) potvrdilo, že MIS-C, ktorý sa považuje za pediatrickú diagnózu, už postihuje aj dospelých pacientov. Príkladom je Tammy Hollandová, ktorá si myslela, že to najhoršie už má za sebou, keď sa nakazila koronavírusom.

„V rámci COVIDu som mala len mierne príznaky, mala som upchatý nos a to bolo všetko,“ povedala pre regionálnu televíznu stanicu NBC 4 Washington. Tri týždne po prekonaní ochorenia jej však začalo byť omnoho horšie.

Táto 54-ročná matka piatich detí v minulosti prekonala aj rakovinu prsníka, preto sa obávala komplikácií. „Povedali, že mám zápal pľúc v ľavom dolnom pľúcnom laloku, takže mi dali nejaké lieky a poslali ma domov,“ dodala Hollandová s tým, že jej bolo stále horšie.

Komplikovaná diagnostika

Po opätovnej návšteve nemocnice ju rovno napojili na umelú pľúcnu ventiláciu, vtedy sa už lekári pokúsili presne určiť problém. Začali jej však zlyhávať orgány, s nápadom diagnózy nakoniec prišla Hollandovej rodina.

Ukázalo sa, že skutočne išlo o MIS-C. „Namiesto toho, aby ste sa len starali o vírus, imunitný systém začne poškodzovať orgánové systémy v tele,“ povedal na margo Hollandovej prípadu doktor Ermias Belay, epidemiológ a lekár zo CDC.

MIS-C sa u dospelých zvyčajne vyvinie dva až šesť týždňov po tom, čo boli infikovaní koronavírusom. Vyrážka, ktorú pri tomto ochorení mávajú deti, však nie je vždy viditeľná, čo môže sťažiť diagnostiku. Neexistuje ani žiaden špecifický laboratórny test, ktorý by ochorenie zachytil.

Následky

„Ak sa pacient, u ktorého sa vyvinul COVID-19, v priebehu niekoľkých dní alebo týždňov vráti s príznakmi horúčky a možnosťou zlyhania viacerých orgánov, mala by sa zvážiť MIS-C ako diagnóza a nasadiť vhodná liečba,“ uviedol Belay.

Americké CDC zatiaľ identifikovalo menej ako 100 prípadov. Pripúšťa však, že tento počet je pravdepodobne nesprávny, pretože neexistuje národný registračný systém, ktorý by tieto typy prípadov sledoval.

Ochorenie je pritom naozaj vážne, Hollandovej dokonca v jednej chvíli prestalo biť srdce. Museli ju oživovať, dostala 29 elektrošokov na obnovenie normálneho rytmu srdca. Po nasadení správnej liečby sa jej stav začal konečne zlepšovať.

Autoimunitná liečba a steroidy pomohli natoľko, že už je schopná chodiť s chodítkom. V domácej starostlivosti dostáva fyzioterapiu, aby opäť získala silu do svalov, keďže posledné dva mesiace strávila v nemocnici.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ermias BelayTammy Hollandová
Firmy a inštitúcie CDC Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôbWHO Svetová zdravotnícka organizácia