Poistenci zo súťaže zdravotných poisťovní na slovenskom trhu zatiaľ získali len v obmedzenej miere. Skonštatoval to analytik Institute of Economic and Social Studies (INESS) Juraj Karpiš. Problémom je podľa neho nestabilita prostredia, keď sa politici investorom vyhrážajú vyvlastnením, čo znižuje ochotu investovať.
Zároveň je prekážkou konkurencie plné hradenie zdravotnej starostlivosti z verejných zdrojov, ktoré vedie k nedostatku financií v sektore a tým aj kvalitnej zdravotnej starostlivosti,“ vysvetlil Karpiš.
Ak by sa vyčlenili neprioritné diagnózy, ktoré by boli hradené zo súkromných zdrojov, vytvoril by sa podľa analytika priestor pre väčšiu diverzifikáciu produktov poisťovní. Zároveň by sa do systému dostalo viac súkromných zdrojov, ktoré by podľa Karpiša prispeli k zlepšeniu jeho fungovania. „Aby poistenci mohli z intenzívnej konkurencie poisťovní získať čo najviac, je tiež nutné poisťovniam umožniť aj konkurovať si cenou poistného,“ dodal.
Ako pripomenul analytik INEKO Dušan Zachar, každý človek má svoje vlastné preferencie, a preto by si mal vyberať takú poisťovňu, ktorá sa s ním čo najviac zhoduje, aby maximalizoval svoj úžitok.
„Štát stále neurobil poriadok v tom, na čo všetko má pacient nárok z verejného zdravotného poistenia, a preto poisťovne nemôžu medzi sebou tvrdo súťažiť pri nadštandarde, keďže formálne je v slovenskom zdravotníctve takmer všetko “zadarmo”. Aj napriek tomu existujú medzi poisťovňami rozdiely,“ skonštatoval Zachar.
Kritériami pre výber poisťovne môžu podľa Zachara byť napríklad dĺžka čakania na plánované operácie, rozsah hradených úkonov a zazmluvnených poskytovateľov, rôzne bonusové programy či úroveň orientácie na klienta a komfort pri komunikácii s poisťovňou.
Na druhej strane zdravotné poisťovne sú podľa analytika INEKO motivované získavať viac poistencov, nakoľko je to pre ne príležitosť lepšie pokryť svoje fixné náklady a je to potom predpoklad pre dosahovanie zisku.