Ženy z onkologických ochorení najviac ohrozuje rakovina prsníka, u mužov je to najmä hrubé črevo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
rakovina
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ženy z onkologických ochorení najviac ohrozuje rakovina prsníka, u mužov je to hrubé črevo a konečník. Vyplýva to z národného kvalifikovaného odhadu, ktorý je súčasťou verejne prístupnej webovej stránky Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

Reálne dáta chýbajú

Ako uviedlo NCZI v tlačovej správe, tritisíc ženám sa v roku 2018 podľa odhadov diagnostikoval zhubný nádor prsníka, u mužov to bol vo vyše 2 700 prípadoch zhubný nádor hrubého čreva a konečníka. Hlavný odborník MZ pre klinickú onkológiu Michal Mego pripomenul, že ide o prognózu, ale reálne dáta stále chýbajú.

Od 2. júla sú na webovej stránke NCZI zverejnené dáta Národného onkologického registra SR (NOR). Súčasťou sú aj aktuálne odhady, ktorých cieľom je podľa NCZI priniesť nový pohľad na prezentáciu výstupných údajov spracovaných registrom, týkajúcich sa onkologických ochorení na Slovensku.

„Každý, kto bude mať záujem, si bude vedieť vyhľadať výskyt a vývoj novo diagnostikovaných onkologických ochorení na Slovensku, odhad a medzinárodné porovnanie,“ vysvetlil generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš.

Aplikácia nerieši aktuálnosť

Internetová podstránka je podľa národného centra interaktívnym nástrojom, ktorý poskytuje vizualizáciu výstupných údajov z NOR prostredníctvom grafického zobrazenia absolútnych počtov prípadov, ich percentuálneho zastúpenia a ukazovateľov výskytu choroby ako napr. incidencia.

NCZI spúšťa pilotnú prevádzku, ktorej rozsah ponúkaných informácií nie je konečný, plánuje ho postupne a v krátkom čase rozširovať. „Na jeseň NCZI predstaví na webe po prvýkrát prognózu vývoja onkologických ochorení až do roku 2025,“ dodal Blaškovitš.

Hlavný odborník MZ pre klinickú onkológiu Michal Mego v reakcii pre agentúru SITA uviedol, že vytvorenie webovej aplikácie hodnotí pozitívne, hoci ide o prezentáciu dát, ktorá tu už bola do roku 2003, následne však bola zrušená. „Treba však povedať, ze ide len o inú prezentáciu dát, ktoré NCZI vydáva vo forme ročeniek,“ uviedol.

Webová aplikácia však podľa neho nerieši najpálčivejší problém NOR, a to aktuálnosť dát. „Posledný spracovaný rok zostáva 2011, pričom prognóza odhadov nenahrádza reálne dáta, ktoré tu stále chýbajú,“ uzavrel.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal MegoPeter Blaškovitš
Firmy a inštitúcie NCZI Národné centrum zdravotníckych informácií