Poslanci parlamentu v stredu schválili vládny zákon o ukončení niektorých exekučných konaní. Opatrenie má urýchliť ukončenie exekučných konaní, pri ktorých sa reálne vymáhajú iba malé sumy.
Spravili tak napriek nedostatkom, ktoré zákonu vyčíta komora exekútorov, a napriek nesúhlasu zdravotných poisťovní.
Podľa Asociácie zdravotných poisťovní SR totiž zdravotné poisťovne budú musieť zaplatiť len na odmenách pre exekútorov viac ako 26,2 mil. eur. AZP upozorňuje, že tieto peniaze budú chýbať pri zabezpečení zdravotnej starostlivosti pre pacientov.
Zdravotné poisťovne odmietajú navrhované zastavenie exekúcií
Dôvera: Populistický zákon
„Koľko volebných hlasov získame zastavením exekúcií? Asi takto by sa dalo odôvodniť schválenie populistického vládneho zákona o zastavení exekúcií,“ reagovala zdravotná poisťovňa Dôvera vo svojom stanovisku.
Ako vysvetlil PR špecialista poisťovne Matej Štepianský, zastavenie exekúcií nezbaví dlžníkov ich dlhov. Zaťaží však zdravotné poisťovne zbytočnou robotou a naruší solidaritu v zdravotníctve, pretože z neho odčerpá milióny eur. To zaručene pocítia aj pacienti.
„Schválenie navyše prichádza v čase, kedy lekári trvajú na zvýšení platieb za svoju prácu a nemocnice bojujú s finančnými problémami, ktoré spôsobili populistické rekreačné poukazy a sociálne balíčky,“ uzavrel Štepianský.
V čom je problém exekučného zákona?
Exekučné konania, ktoré sú staršie ako päť rokov, majú byť zastavené zákonne. Opatrenie má urýchliť ukončenie exekučných konaní, pri ktorých sa reálne vymáhajú iba malé sumy. Veritelia neprídu o svoje peniaze, pretože môžu požiadať o novú exekúciu dlžníka.
Práve to bude prípad zdravotných poisťovní. Ako upozorňuje AZP, poisťovne si nemôžu dovoliť exekúcie neobnoviť.
Zdravotné poisťovne vedú niekoľko desiatok tisíc exekučných konaní v hodnote presahujúcej 300 mil. eur.
V súčasnosti exekúcie automaticky prechádzajú na Okresný súd v Banskej Bystrici. Na Slovensku je viac ako 3,5 milióna exekučných spisov, pričom nová legislatíva sa dotkne približne štvrtiny z nich.