Zápalová rakovina prsníka (IBC) je zriedkavá a agresívna forma rakoviny prsníka ( tvorí len 5 percent prípadov), ktorá sa vyznačuje schopnosťou blokovať lymfatické cievy v koži prsníka. Na rozdiel od iných karcinómov prsníka sa IBC často neprejavuje ako hrudka a je náročné ju odhaliť štandardnými skríningovými metódami, ako je mamografia. Špecifické vlastnosti tohto závažného ochorenia si vyžadujú hlbšie pochopenie.
Kľúčové rozdiely medzi IBC a inými typmi rakoviny prsníka
IBC sa odlišuje od iných foriem rakoviny prsníka svojimi odlišnými symptómami a prognózou. Je pozoruhodné, že tvorba hrčky v prsníku je u IBC menej častá. Symptómy zahŕňajú opuch, kožné zmeny a jamky, pričom postihnutý prsník je často teplejší a ťažší. Tento typ rakoviny sa zvyčajne objavuje v mladšom veku a rýchlo postupuje, čo často vedie k diagnóze až v pokročilých štádiách. Keďže rakovinové bunky prerastajú do kože, IBC sa diagnostikuje až v 3. alebo 4. štádiu. Je tiež pravdepodobnejšie, že sa rakovina rozšíri do iných častí tela. Bohužiaľ, prognóza IBC je vo všeobecnosti menej priaznivá v porovnaní s inými typmi rakoviny prsníka.
Príznaky zápalovej rakoviny prsníka
Včasná diagnostika IBC je kľúčová z dôvodu zvýšenia šancí na prežitie. Aj keď sa u vás zvyčajne neobjaví hrčka, ktorá je charakteristická pre iné druhy rakoviny prsníka, môžete mať niekoľko z nasledujúcich príznakov.
- Zmena farby prsníkov: Časť prsníka sa môže zmeniť na červenú, ružovú alebo fialovú. Tieto fľaky pripomínajú modriny.
- Bolesť a zmeny prsníkov: Prsia môžu byť v dôsledku zápalu teplé, citlivé: niekedy môžete pociťovať svrbenie najmä okolo bradaviek. Objavujú sa tiež nepríjemné pocity a bolesť pri nosení podprsenky či ležaní.
- Jamky na koži: Koža môže mať vzhľad podobný pomarančovej kôre.
- Zmeny bradaviek: Vaša bradavka môže byť plochá alebo sa môže vtiahnuť dovnútra prsníka.
- Zväčšené lymfatické uzliny: V prípade tohto typu ochorenia môže byť tiež viditeľné zväčšenie lymfatických uzlín pod pazuchou alebo nad kľúčnou kosťou.
- Náhla zmena veľkosti prsníkov: Postihnutý prsník sa môže výrazne zväčšiť alebo sa môže zdať ťažší a tvrdší.
Ako diagnostikovať IBC
Diagnostika IBC zahŕňa rôzne metódy vďaka svojim jedinečným vlastnostiam, no i tak je ťažké ju včas odhaliť, keďže sa neprejavuje spomínanou hrčkou na prsníku. Medzi hlavné diagnostické kritériá patrí začervenanie prsníka, opuch, jamky alebo teplo, ktoré postihuje aspoň tretinu prsníka, pričom symptómy pretrvávajú nie dlhšie ako šesť mesiacov. Techniky používané pri diagnostike zahŕňajú mamografiu, ultrazvuk prsníka, magnetickú rezonanciu prsníka (MRI) a biopsiu. Z uvedených metód je najcitlivejšia magnetická rezonancia.
Vysoké riziko vzniku rakoviny prsníka: Čo to znamená a ako sa mu dá predísť
Aké sú štádia zápalovej rakoviny prsníka
Stupeň rakoviny sa určuje na základe toho, nakoľko sa bunky pod mikroskopom podobajú normálnym bunkám. Bunky s vyšším stupňom vyzerajú abnormálnejšie a je pravdepodobnejšie, že budú rýchlo rásť a šíriť sa. Väčšinou je toto ochorenie odhalené buď v štádiu 3, alebo 4. Stupeň 3 znamená rozšírenie rakovinových buniek do blízkych tkanív a lymfatických uzlín, zatiaľ čo štádium 4 znamená metastázy do vzdialených častí tela. V súvislosti s IBC sa uvádza 5-ročná miera prežitia. Závisí však od štádia rakoviny a ďalších faktorov.
Komu hrozí zvýšené riziko IBC
Existujú určité faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko vzniku IBC. Patrí medzi ne nižší vek ženy, nadváha alebo obezita. Medzi ďalšie faktory, ktoré si vyžadujú ďalší výskum, patria skoré prvé tehotenstvá, nedostatok dojčenia a fajčenie.
Zápalová rakovina prsníka predstavuje nebezpečné nádorové ochorenie, a to najmä vďaka svojej agresívnej povahe a odlišným symptómom. Odhalenie jej príznakov, včasná diagnostika a pochopenie rizikových faktorov môže významne ovplyvniť výsledky u žien postihnutých touto zriedkavou formou rakoviny prsníka. Netreba preto zanedbávať pravidelné konzultácie so zdravotníckymi pracovníkmi a venovať pozornosť akýmkoľvek nezvyčajným zmenám prsníkov, ktoré sú kľúčom k včasnému odhaleniu a účinnej liečbe.