Začínajú Dni nezábudiek: dobrovoľným príspevkom môžete zachrániť život

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
nezábudka
Foto: Pixabay.com

Obnovená Linka dôvery Nezábudka len za tri mesiace prijala 986 hovorov od ľudí v núdzi. Do prevádzky bola opätovne uvedená v júli 2018 po trinástich rokoch ticha, a to aj vďaka celonárodnej zbierke Dni nezábudiek.

Práve tá sa od stredy začala vo všetkých slovenských mestách, aby znova upozornila na dôležitosť stigmatizovaných tém.

Liga za duševné zdravie SR jej vyhlásením pravidelne nadväzuje na Svetový deň duševného zdravia, ktorý pripadá na 10. októbra. Slovákom navyše tento rok kladie na prvý pohľad banálnu otázku:

„Ako sa máš?“

Práve tá však môže zmeniť všetko, hovorí Liga za duševné zdravie. Človeku často stačí, ak sa niekto zaujíma o to, ako sa cíti. O to, ako sa má.

Aj preto sa táto otázka stala hlavným mottom tohtoročnej kampane neziskového združenia Liga za duševné zdravie.

„Ako sa máš?“ sa snaží upozorniť ľudí na dôležitosť rozhovoru a aktívneho počúvania druhých. Kampaň sa týka všetkých: tých, ktorí sa potrebujú vyrozprávať, aj tých, ktorí sa potrebujú pýtať. Zbierka Dni nezábudiek 2019 je jej priamou súčasťou.

Linka dôvery pomáha

Zo všetkých 986 relevantných hovorov na Linku Nezábudka sa 108 týkalo rodinnej problematiky a 98 partnerskej a manželskej problematiky, uvádza riaditeľ Ligy za duševné zdravie Martin Knut. Ďalších 149 rozhovorov bolo na tému depresívnych stavov, 43 sa zaoberalo závislosťou a 28 sa týkalo problematiky samovrážd.

Je zreteľné, že ľudia sa potrebujú rozprávať. Potrebujú, aby ich niekto vypočul. V Lige preto apelujeme: pýtajme sa, ako sa máme a najmä počúvajme odpovede. Môžeme tak zachrániť mnohé životy,” uviedol Knut.

Niekedy sa ľahšie zverí cudziemu

V roku 2018 na Slovensku spáchalo samovraždu 533 ľudí vo veku 50 až 59 rokov, ale aj štyri deti do 14 rokov. Na príčine boli problémy s rovesníkmi, rôzne traumy, problémy v manželstve či v práci. To všetko zostáva často nevypovedané a vedie ľudí k samovražde.

Štatisticky jeden zo štyroch ľudí prekoná duševnú chorobu. Ľudia sa k duševným chorobám nehlásia, rodina sa hanbí za duševne chorého,” hovorí psychiater Peter Breier.

Mnoho ľudí sa tak stále radšej zverí cudzej osobe, pri ktorej majú pocit, že ich nebude súdiť. Prípadne môže byť situácia taká akútna, že si bežný človek s ohrozeným nebude vedieť rady.

Práve vtedy môže byť záchranou Linka dôvery Nezábudka. Stále ide o jedinú anonymnú bezplatnú linku fungujúcu nepretržite 24 hodín za asistencie vyškolených odborníkov.

Peniaze zo zbierky Dni nezábudiek budú použité na jej ďalšiu prevádzku a skvalitnenie. Časť z týchto prostriedkov sa vráti späť do regiónov, kde budú použité na komunitné aktivity našich členských združení.

Ako môžete prispieť do zbierky Dni nezábudiek?

  • Prázdnou SMS v hodnote 2 eur na číslo 833
  • Dobrovoľným príspevkom v uliciach počas zbierky Dni Nezábudiek 2. až 6. októbra
  • Online na www.akosamas.sk
  • Vkladom do banky do 31.12.2019
    • Prima banka Slovensko, a.s.: SK093100 0000 0041 5004 1615
    • Poštová banka, a.s.: SK30 6500 0000 0000 2057 1089
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin KnutPeter Breier
Firmy a inštitúcie Liga za duševné zdravie