Silvestrovská noc znamená pre záchranárov plno práce. Vlani počas silvestrovskej noci utrpelo zranenia pri odpaľovaní zábavnej pyrotechniky 50 ľudí, z toho až 10 detí, našťastie ani jeden prípad nebol smrteľný. Informoval o tom hovorca Záchrannej zdravotnej služby Boris Chmel.
Najväčším nebezpečenstvom je podomácky vyrobená pyrotechnika. „Keď už ju chceme mať, tak ju treba kúpiť v stálych predajniach a mala by mať určite návod na použitie,“ upozornil Chmel.
Najčastejším úrazom pri takýchto výbuchoch sú popáleniny tváre a horných končatín a tiež stratové poranenia. „Ak sa aj napriek dodržiavaniu všetkých bezpečnostných zásad stane úraz, dôležitá je správna prvá pomoc, čiže pri popáleninách rýchle a dostatočne dlhé chladenie postihnutého miesta, prekrytie poranenia a zavolanie na linku 155, alebo vyhľadanie lekárskeho ošetrenia,“ propomenul Chmel.
Čo sa týka alkoholu, vlani na Silvestra museli záchranári zasahovať pri 110 prípadoch intoxikácie alkoholom, z toho bolo až 35 detí. Alkohol pôsobí na deti účinnejšie ako na dospelých, rýchlejšie sa vstrebáva a dostáva do organizmu. Deti naň nie sú zvyknuté a môžu sa pred sebou v partii predvádzať.
„Stretávame sa aj s tým, že vypijú naraz väčšie množstvo tvrdého alkoholu, čo môže u nich skončiť až fatálne. Preto by dospelí počas silvestrovskej zábavy nemali na deti zabúdať a občas ich skontrolovať. Tí, ktorí majú takúto skúsenosť za sebou, určite vedia, aké je to nepríjemné a nestojí to za to, aby bol Silvester strávený v opatere zdravotníkov,“ uzavrel Chmel.