Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok oznámila, že šírenie koronavírusu už neklasifikuje ako globálnu núdzovú situáciu.
Nárast v Ázii či Blízkom východe
WHO však uviedla, že hoci núdzová fáza sa skončila, pandémia sa ešte nevytratila. Poukázala pritom na nedávny rast počtu nákaz v juhovýchodnej Ázii a na Blízkom východe.
Organizácia dodala, že na COVID-19, ktorý celosvetovo zabil najmenej sedem miliónov ľudí, stále každý týždeň zomierajú tisíce infikovaných.
„S veľkou nádejou vyhlasujem skončenie globálnej núdzovej zdravotnej situácie pre COVID-19,“ konštatoval generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. „Neznamená to však, že COVID-19 zmizol ako globálna zdravotná hrozba,“ poznamenal.
Najviac chorôb z povolania v dôsledku COVID-19 bolo v dvoch sektoroch, u žien bol počet prípadov vyšší
Vznik ochorenia
WHO vyhlásila šírenie koronavírusu za medzinárodnú krízu 30. januára 2020. Počas nasledujúcich viac ako troch rokov tento vírus podľa odhadov globálne spôsobil viac ako 764 miliónov nákaz. Aspoň jednu vakcínu proti COVID-19 dostalo približne päť miliárd ľudí.
V roku 2021 WHO po niekoľkotýždňovej návšteve Číny zverejnila správu, podľa ktorej koronavírus na ľudí s najväčšou pravdepodobnosťou preskočil zo zvierat a možnosť, že vírus vznikol v laboratóriu, organizácia odmietla ako „vysoko nepravdepodobnú“.
Nasledujúci rok však organizácia svoje tvrdenia odvolala a konštatovala, že „niektoré kľúčové údaje“ stále chýbajú a bolo predčasné vylúčiť, že COVID-19 pochádza z laboratória.