Biológovia z University of East Anglia v Spojenom kráľovstve varujú pred uvoľňovaním opatrení. V najnovšej štúdii napísali, že momentálne vedieme evolučné „preteky v zbrojení“ s vírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19.
Preto môžu mať uvoľnené epidemiologické opatrenia v čase, kedy je väčšina svetovej populácie stále nezaočkovaná, katastrofálne následky. Očakávajú vývoj omnoho prenosnejších variantov koronavírusu, ale aj mnohé ďalšie problémy.
Dve dávky vakcíny zrejme nestačia. Podľa epidemiológa bude na boj s COVID-19 potrebná aj tretia
Odborníci sa však hlavne obávajú, že nové kmene budú nebezpečnejšie pre deti a iné zraniteľné skupiny, ako sú napríklad pacienti po transplantáciách s oslabeným imunitným systémom či iní chronickí pacienti. To však nie je všetko.
Účinnosť vakcín
Otázna je tiež účinnosť vakcín proti novým variantom vírusu SARS-CoV-2. Každý nezaočkovaný je potenciálnym „inkubátorom“ pre vznik nových kmeňov, ktoré sa môžu stať imúnnymi voči už vyvinutým vakcínam.
Navyše, hoci vakcíny vo väčšine krajín znížili úmrtnosť na COVID-19 či počet hospitalizácií súvisiacich s týmto ochorením, stále zostáva mnoho ľudí s vysokým rizikom závažného priebehu tejto choroby alebo dokonca smrti.
Tretia vlna pandémie dorazila, na týchto miestach je najväčšie riziko nákazy
„Mojou hlavnou starosťou je práve vysoký počet prípadov,“ povedal pre Medical News Today profesor evolučnej genetiky Cock Van Oosterhout, jeden zo spoluautorov britskej štúdie. V tom bude v najbližšom období najväčší problém.
Dominantné kmene
Dominantnými kmeňmi sa stávajú také, ktoré sú schopné infikovať čo najviac ľudí, na samotný prenos stačí už teraz veľmi málo. Napríklad variant Delta je podľa najnovších štúdií rovnako nákazlivý ako kiahne.
Tento vývoj podľa Oosterhouta dokazuje, že náš boj s koronavírusom sa tak skoro neskončí, nakazených bude pribúdať, čo bude mať pre mnohých ľudí smrteľné následky. Uvoľnenie opatrení preto odborníci považujú za veľmi nešťastné riešenie.
Slovensko nemá veľa času pri delta variante koronavírusu, zdravotnícky analytik by súhlasil s povinným očkovaním
Odporúčajú, aby opatrenia, ako napríklad povinné nosenie rúšok či respirátorov na verejných priestranstvách, zostali v platnosti, kým väčšina populácie nedostane očkovaciu látku. V niektorých krajinách to zrejme nebude nikdy.
Ohrozené deti
Na zmutovaní koronavírusu a vzniku stále infekčnejších kmeňov v súvislosti s tým, že zaočkované je stále veľmi malé percento populácie, je najhoršie to, že to zrejme zasiahne najmä deti.
Vírus SARS-CoV-2 sa totiž zameria hlavne na nechránenú časť obyvateľstva. „Riziko, že sa virulentnejší kmeň rozšíri do podvakcinovanej populácie, môže byť vážnejšie,“ upozorňuje Oosterhout.
Na spochybňovanie vakcín proti COVID-19 odpovedajú dáta z Talianska. Koľko plne zaočkovaných tam zomrelo?
Rozhodnutie neočkovať deti proti COVID-19 ich podľa jeho slov vystavuje zvýšenému riziku. Vo Veľkej Británii v posledných dňoch nepochopiteľne klesá počet nakazených, čo mnohých vedie k optimizmu, že pandémia končí.
Podľa Oosterhouta a jeho kolegov to však dokazuje, že koronavírus nie je stacionárny, ale bude sa ďalej prispôsobovať. Doterajšie skúsenosti s inými vírusmi hovoria, že variant Delta nebol poslednou vlnou. Preto sa treba stále chrániť.