Za posledných desať rokov stúpol počet pacientov s hypertenziou až o 62 %. Vyplýva to zo štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) o činnosti kardiologických ambulancií.
Počet úmrtí je vyšší u mužov
„Počet novoprijatých pacientov v kardiologických ambulanciách však postupne klesá,“ uviedlo NCZI v tlačovej správe. Choroby obehovej sústavy (CHOS) majú podľa národného centra dlhodobo najvyšší podiel zo všetkých príčin smrti v rámci celej populácie vo väčšine vyspelých krajín sveta.
„V SR sa podiel úmrtí na CHOS v posledných rokoch pohybuje v priemere na úrovni 45 %. Takmer rovnakú hodnotu dosahuje napríklad Poľsko a ČR, v Rakúsku je to menej – 40 %, naopak v Maďarsku o niečo viac – 50 %,“ informovalo NCZI.
Lekári v Banskobystrickom kraji môžu bezplatne objednávať pacientov cez elektronický systém
Ako uviedlo, dlhodobo platí, že počet úmrtí na CHOS je vyšší v populácii mužov ako v populácii žien. „Vo vekovej skupine do 64 rokov je počet úmrtí na CHOS u mužov v porovnaní so ženami viac ako trojnásobne vyšší,“ píše sa v tlačovej správe.
Lekári sledujú viac pacientov
Ku koncu roka 2018 bolo podľa NCZI v kardiologických ambulanciách v pravidelnej starostlivosti kardiológov sledovaných vyše 600 tisíc osôb. V porovnaní s rokom 2009 bol počet sledovaných osôb ku koncu roka 2018 vyšší o 35 %. Rast je zrejmý vo všetkých vekových skupinách.
„Najvýraznejší bol u najstarších pacientov vo veku 85 a viac rokov (o 152 %) a 75 – 84 rokov (o 72 %). V stredných vekových skupinách 25 – 44 rokov a 45 – 64 rokov evidujeme rast na úrovni okolo 24 %,“ priblížil generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš.
Tabletka so štyrmi liečivami môže znížiť počet infarktov a mŕtvic, podľa vedcov stojí len pár centov
Počet osôb prijatých do sledovania kardiologických ambulancií od januára do decembra daného roku napriek medziročným výkyvom v pozorovanom 10-ročnom období naznačuje podľa NCZI klesajúci trend. Oproti roku 2009 počet novoprijatých pacientov v roku 2018 klesol o takmer 20 %.
Pokles bol zaznamenaný vo všetkých vekových skupinách osôb s výnimkou 0 – 24-ročných, u ktorých počet nových pacientov naopak vzrástol (o 12 %). Najvýraznejší pokles bol vo vekových skupinách 65 – 74 rokov (o 42 %) a 45 – 64 rokov (o 32 %), ale aj vo veku 25 – 44 rokov (o 29 %).
Evidujú aj klesajúci trend
V sledovanom období rokov 2009 – 2018 bolo najviac pacientov liečených na hypertenzné choroby, ischemické choroby srdca a poruchy srdcového rytmu. Celkový počet prípadov ochorení k určenému termínu uvedených skupín ochorení v porovnaní s rokom 2009 stúpol.
Počet ľudí s hypertenziou, ktorým bola diagnóza zistená prvýkrát v živote v danom roku, má za posledné desaťročie len mierne stúpajúcu tendenciu.
„Z hľadiska veku je najčastejšie ochorenie diagnostikované 65- a viacročným osobám. Ich počet za posledných desať rokov stúpol z 88,2 na 127,6 v prepočte na 10 tisíc obyvateľov. Priaznivý klesajúci trend (o 23 % menej oproti roku 2009) však evidujeme vo vekových skupinách 0 – 24 rokov a 25 – 44 rokov,“ dodal Blaškovitš.