Svetový deň srdca, ktorý si každoročne pripomíname 29. septembra, upozorňuje na alarmujúci počet úmrtí na kardiovaskulárne ochorenia na Slovensku. Ochorenia srdca a ciev sú hlavnou príčinou úmrtí a štatistiky ukazujú, že až 40 % všetkých úmrtí súvisí so zanedbanou prevenciou.
Srdcové zlyhávanie je vážny stav
Každoročne na Slovensku zomrie na kardiovaskulárne ochorenia približne 25-tisíc ľudí, pričom väčšina týchto úmrtí je dôsledkom srdcového zlyhávania.
Ktorým potravinám sa vyhnúť, ak máte vysoký krvný tlak?
„Srdcové zlyhávanie je vážny stav, keď srdce nedokáže účinne pumpovať krv do celého tela. Môže byť spôsobené infarktom myokardu, neliečeným vysokým krvným tlakom či inými faktormi,“ vysvetľuje Peter Mečiar z kardiologickej ambulancie Nemocnice AGEL Zvolen.
Zdôrazňuje, že zníženie rizikových faktorov, ako je vysoký krvný tlak, nezdravá strava, fajčenie, nedostatok pohybu a nadmerný stres, je kľúčovou výzvou pre pacientov.
Dôležitá je prevencia
Podľa doktora Mečiara sú srdcovo-cievne ochorenia často geneticky podmienené, preto je prevencia najúčinnejším spôsobom, ako znížiť výskyt týchto ochorení. „Vysoký krvný tlak a cholesterol sú tichí zabijaci, pretože nebolia, ale môžu viesť k vážnym stavom, ako sú infarkty a cievne mozgové príhody. Odporúčame pravidelne monitorovať hodnoty krvného tlaku a cholesterolu,“ zdôrazňuje.
Kardiológ tiež odporúča prijať zdravý životný štýl a ponúka niekoľko tipov. Vyberať si zdravú stravu, čiže zvýšenie príjmu zeleniny, ovocia, orechov, rýb a zdravých tukov, obmedzenie soli, cukru a červeného mäsa. Radí tiež nezanedbať pravidelný pohyb, pretože každodenný pohyb aspoň 30 minút znižuje riziko srdcových ochorení. Taktiež udržiavanie zdravej hmotnosti znižuje celkovú záťaž na srdce a cievy.
Veľmi dôležité je podľa neho aj nájdenie spôsobov na zvládanie stresu ako meditácia, dychové cvičenia, dostatok spánku a záľuby. Rovnako fajčenie a alkohol výrazne zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. „Dodržiavanie liečebných opatrení a zmena životného štýlu môže výrazne zlepšiť kvalitu života pacientov a znížiť riziko hospitalizácií,“ dodáva Mečiar.