Racionalizačné opatrenia pre Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP) nariadené ministerstvom zabezpečujú dostatočnú úhradu liekov na výnimku pre všetkých, ktorí to potrebujú. V tomto roku sa odhadujú výdavky VšZP na výnimkové lieky na 40 miliónov eur. V tlačovej správe to uviedlo ministerstvo zdravotníctva.
Rezort zdravotníctva rezolútne odmieta tvrdenia, že je ohrozená liečba pacientov, ktorí sú odkázaní na lieky na výnimky. „Je však potrebné povedať, že ďalšie výnimkové lieky za približne 14 miliónov eur vstúpili alebo vstupujú do kategorizácie, čo predstavuje pre poisťovne ďalšie náklady,” tvrdí ministerstvo.
Prístup k výnimkovým liekom
Pacienti, ktorí sú poistencami VšZP, budú mať podľa rezortu aj naďalej prístup k tzv. výnimkovým liekom, pokiaľ si to ich zdravotný stav bude vyžadovať a budú spĺňať stanovené podmienky.
Vedenie VšZP odvolanie Strapka prekvapilo, za jeho pôsobenia zaznamenala najviac pozitívnych zmien v histórii
„Nariadené racionalizačné opatrenia, ktoré musí VšZP zaviesť, sa týchto pacientov nedotknú,” zdôraznilo ministerstvo zdravotníctva. Pred rokom parlament schválil novelu zákona, vďaka ktorej do kategorizácie vstupujú mnohé lieky doteraz hradené vo výnimkovom režime. Lieky v kategorizácii automaticky plne hradia zdravotné poisťovne bez potreby žiadosti o ich uhrádzanie.
V rámci novely zákona a v závislosti od implementácie racionalizačných krokov sa predpokladá len vo VšZP nárast výdavkov v oblasti liekov o 59 až 69 miliónov eur. Tým, že sa vstup nových liekov do kategorizácie uľahčil, poslanci vlani schválili aj limit pre výnimkové lieky.
Úsporné opatrenia
Stanovili, že zdravotné poisťovne môžu vo výnimkovom režime uhrádzať lieky na úrovni 3,9 % z pridelených financií. O tomto limite vedenie VšZP podľa ministerstva vedelo už viac ako rok. Dozorná rada preto zároveň požadovala od VšZP plnenie zákona.
Pravidlá predpisovania liekov sa zmenia, ministerstvo reaguje na akútny nedostatok lekárov-špecialistov
Koncom júna tohto roka bol však zákon opäť novelizovaný a účinnosť 3,9-percentného limitu na tzv. výnimkové lieky sa posunula až na rok 2024. Preto ministerstvo zdravotníctva obratom poslalo aktualizáciu rozhodnutia jediného akcionára, v ktorom požaduje plnenie úsporných opatrení len v takom rozsahu, ako si určilo samotné vedenie VšZP.
„Ministerstvo zdravotníctva trvá na tom, aby VšZP pri schvaľovaní nových výnimiek garantovala už rozliečeným pacientom, že budú byť môcť aj naďalej liečení schválenými výnimkovými liekmi,” uviedol rezort. Jediným obmedzením je, že sa do výnimkového režimu nebudú zaraďovať nové lieky či nové diagnózy a nebudú sa schvaľovať experimentálne lieky.