Výdavky na zdravotníctvo stále porastú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, ekonomika
Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com

Výdavky na zdravotnú starostlivosť budú neustále rásť. Na Slovensku, ale aj vo svete.

V rokoch 2018 – 2022 budú stúpať na celom svete každoročne o 5,4 %. Oproti rokom 2013 – 2017 je to značný nárast, keď v tomto období rástli ročne o 2,9 %. Vyplýva to z globálnej štúdie spoločnosti Deloitte Prognózy v zdravotnej starostlivosti: Formovanie budúcnosti.

Na Slovensku zase podľa štúdie inštitútu INESS v nasledujúcom polstoročí by mali verejné výdavky na zdravotníctvo narásť o približne 0,8 až 2,4 miliardy eur.

Sporenie
Ilustračné foto pixabay.com

Prečo výdavky rastú?

Existuje niekoľko dôvodov, prečo do zdravotníctva ide stále viac peňazí.

  • demografia: ľudí je stále viac a dožívajú sa stále vyššieho veku;
  • lekárska veda: dnes oproti minulosti dokážeme zachrániť viac predčasne narodených detí, zabránime viac predčasným úmrtiam, predlžujeme život seniorom, zachránime viac zranených. Len samotné výkony stoja peniaze a tam zdravotná starostlivosť o týchto pacientov nekončí.
  • rastúci počet civilizačných a chronických ochorení: znečistenie životného prostredia, spôsob života, nesprávna výživa – to všetko nahráva rakovine, kardiovaskulárnym ochoreniam, alergiám a podobne.
  • inovatívne lieky a technológie: účinnejšie molekuly, šetrnejšie a presnejšie vyšetrovacie a liečebné metódy tiež niečo stoja.
  • rastúce osobné náklady: na Slovensku boli mzdy v zdravotníctve dlho podpriemerné a v niektorých profesiách stále sú; situácia sa pohla až v posledných rokoch. Do budúcnosti sa dá očakávať ďalší rast miezd – nedostatok zdravotníckych pracovníkov im dáva pri vyjednávaní omnoho silnejšiu pozíciu. Navyše, s rastúcim počtom ľudí bude treba aj viac zdravotníckych pracovníkov.
  • investičný dlh: zastarané budovy, zariadenie, prístroje; investície do nich sa nedajú odkladať donekonečna a skôr či neskôr sa stanú nevyhnutnými.

Treba sa pripraviť

Rastúce výdavky na zdravotníctvo však podľa analytika INESS Martina Vlachynského nemusia byť problémom. Treba sa však na ne pripraviť. Jednou z možností je napríklad celoživotné sporenie na zdravotnícke výdavky.

Aj Inštitút zdravotnej politiky pri ministerstve pripomína, že rast výdavkov nie je katastrofou. Podľa riaditeľa IZP Martina Smatanu v roku 2016 sa na Slovensku minulo po prepočítaní na osobu a ošetrení o paritu kúpnej sily 1 600 eur. To je o 40 % menej ako priemer EU krajín.

Napriek pomerne silnému nárastu vo výdavkoch, tak pomerovo ako % výdavkov z HDP Slovensko dosahuje len približne 7,1 %, čo je výrazne menej ako priemer EU (9,9 %),“ uviedol Smatana pre agentúru SITA.

Podľa Smatanu je však dôležité, aby sa výdavky používali efektívne.

Zmena filozofie

Partnerka Deloitte Ľubica Dumitrescu sa domnieva, že bude treba zmeniť filozofiu. „Namiesto toho, aby sa systém zameriaval na starostlivosť o pacientov až po tom, ako ochorejú, mal by sa zamerať na starostlivosť o zdravie podporujúcu duševnú pohodu, prevenciu a skorú intervenciu,“ konštatuje Dumitrescu.

Súčasný systém zdravotnej starostlivosti bude podľa nej musieť spolupracovať s tradičnými sektormi, akými sú zamestnanosť, bývanie, vzdelávanie a doprava. Ale aj s novými sektormi – maloobchod, bankovníctvo a technológie, aby mohol riešiť sociálne determinanty zdravia.

Aby sa systémy zdravotnej starostlivosti prispôsobili tejto zmene, musia podľa nej prejsť inováciami a prijať nové obchodné modely, modely poskytovania starostlivosti a modely riadenia rizika. To môže potenciálne znížiť náklady, zlepšiť kvalitu, ako aj prístupnosť a cenovú dostupnosť.

Výdavky naviac

Poskytovatelia naprieč rezortom, ale aj poisťovne majú tento rok ťažkú hlavu z nákladov. Na príčine je nečakaná sekera, ktorú do ich rozpočtov zaťali poslanecké dobrodružstvá. Parlament totiž schválil zvyšovanie platov, sociálne balíčky a rekreačné poukazy. Už aj tak relatívne vysoké osobné náklady poskytovateľov sa zvýšili ešte viac.

Najväčší problém spôsobil fakt, že poslancov netrápilo, odkiaľ na to majú vziať. Rozpočet zdravotníctva s tým nerátal. Výsledkom bolo znepriatelenie všetkých strán a zmätok.

Nemocnice aj poisťovne unisono kritizujú takéto prostredie. Ťažko si stanoviť rozpočet a dodržať ho. A nezdá sa, že by pred voľbami politici poľavili. SNS už prišla s nápadom športových poukazov.

A to sú stále výdavky, ktoré ukrajujú zo zdrojov v sektore, no neslúžia na poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Ako skrotiť výdavky

Jednotliví hráči sú si neradostnej súčasnosti a nákladnej budúcnosti vedomí. Štát sa pustil do krotenia výdavkov. Revíziu výdavkov na zdravotníctvo pripravuje spoločný tím analytikov z Útvaru hodnoty za peniaze ministerstva financií a z Inštitútu zdravotnej politiky ministerstva zdravotníctva. Záverečná správa má byť hotová na jeseň tohto roku.

Aktuálne i pripravované investície do nemocníc si v mnohých prípadoch kladú za cieľ znižovanie energetickej náročnosti budov. Spoločné verejné obstarávanie pre štátne nemocnice tiež prináša úsporu v miliónoch eur.

Ministerstvo aj poisťovne sa vážne zaoberajú preventívnymi a skríningovými projektmi. Vedia dobre, že prevencia je lacná a liečba drahá.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubica DumitrescuMartin SmatanaMartin Vlachynský
Firmy a inštitúcie DeloitteINESS Inštitút ekonomických a spoločenských analýzIZP Inštitút zdravotnej politiky