Podľa magazínu Science dokázala jedna z pokusných vakcín po prvýkrát ochrániť zviera pred nákazou koronavírusom. Čínski vedci jej účinok testovali na makakoch.
V Británii testujú novú vakcínu na koronavírus, s výrobou by mohli začať už na jeseň
Vakcína bola vytvorená z chemicky inaktivovanej verzie vírusu a u opíc nevyvolala žiadne vážne vedľajšie účinky. Pekinská spoločnosť teda zahájila jej testovanie na ľuďoch, ktoré bude trvať niekoľko mesiacov.
Organizmus zvierat infekciu potlačil
Opice vedci naočkovali dvomi rôznymi dávkami vakcíny a ich účinok overovali po troch týždňoch, kedy zvieratá vystavili pôsobeniu vírusu. Ani u jedného z makakov sa plne nerozvinuli príznaky Covid-19. U štyroch kontrolných zvierat sa ale objavili prejavy Covid-19 vrátane ťažkej pneumónie.
Kolektívna imunita voči koronavírusu je zatiaľ len ilúzia. Naznačujú to testy na protilátky
Najlepšiu imunitnú odpoveď prejavil organizmus tých zvierat, ktoré dostali najvyššiu dávku vakcíny. Infekciu však dokázalo potlačiť aj telo menej imunizovaných zvierat.
Vakcína zahŕňa desať kmeňov SARS-CoV-2
Predbežná, neoficiálna správa o efektivite vakcíny sa objavila na serveri Biorxiv.org už 19. apríla. Nádejnú vakcínu výskumníci pripravili z 10 inaktivovaných kmeňov SARS-CoV-2 kolujúcich po celom svete. Zahŕňa aj vírusové kmene z Číny, Talianska, Španielska a Veľkej Británie. Či bude jej aplikácia bezpečná aj u ľudí, určí až ďalšie klinické skúšanie.
Slovensko zvláda koronavírus lepšie ako iné krajiny. Je za tým aj očkovanie proti tuberkulóze?
Kritici štúdie tvrdia, že kontrolná vzorka zvierat bola príliš malá, pretože zahŕňala len osem zaočkovaných opíc. Prejavy ochorenia u zvierat a imunitná odpoveď ich organizmu tiež nemusia byť totožné s ľudskými.
Očkovaciu látku vyvíjajú aj Slováci
Momentálne je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie WHO v procese vývoja viac ako 70 vakcín, pričom šesť vakcín už farmaceutické spoločnosti testujú na ľuďoch. Jednu z nich sa pokúšajú vyvinúť aj Slováci.
Slovenská biotechnologická spoločnosť vyvíja vakcínu proti ochoreniu COVID-19
Novú vakcínu začali testovať napríklad aj Briti, ktorí by ju v prípade úspechu chceli vyrábať už na jeseň. Očkovaciu látku začne v lete testovať i Taliansko a klinické skúšanie pokusnej vakcíny na ľuďoch ohlásilo aj Nemecko.