Pre výpadok viacerých liekov evidujú zdravotné poisťovne zvýšený počet žiadostí o preplatenie kategorizovaných liekov na predpis, ktoré si poistenci vyberajú v zahraničí. Pre nesprávne vypísanie receptu, keď lekár poistenca označí ako samoplatcu, však narastá aj počet prípadov, kedy poisťovňa nemôže poistencovi tieto náklady preplatiť.
Cezhraničná zdravotná starostlivosť
V tlačovej správe na to upozornila hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Eva Peterová.
„Ak lekár predpíše pacientovi liečenému na Slovensku napríklad liek na hypertenziu a pacient si liek vyberie v zahraničí, ide o cezhraničnú zdravotnú starostlivosť, na ktorú má v rámci Európskej únie nárok,“ uviedla Peterová.
Pravidlá predpisovania liekov sa zmenia, ministerstvo reaguje na akútny nedostatok lekárov-špecialistov
Pacient si v lekárni za liek zaplatí a poisťovňa mu následne preplatí tieto náklady do výšky, akoby si liek vybral na území Slovenska. VšZP však zaznamenáva narastajúci počet žiadostí, ktorých súčasťou je nesprávne vypísaný recept, dôsledkom čoho poistencovi nemôže refundovať vzniknuté náklady.
Vypisovanie receptu
„Upozorňujeme preto poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, aby pri vypisovaní receptu, za účelom vyzdvihnutia kategorizovaného lieku v zahraničí uvádzali, že liek uhrádza poisťovňa, nie pacient,“ uviedla hovorkyňa.
Spotreba analgetík na predpis na Slovensku rastie, treba ich však užívať s rozumom
V opačnom prípade sa podľa nej z poistenca stáva samoplatca bez nároku na následné preplatenie lieku. VšZP pripomína, že zahraničné a slovenské elektronické systémy nie sú navzájom prepojené, poistenec preto potrebuje aj papierovú formu receptu, aby mu liek v zahraničí vydali.