Zdravotnícka časť programového vyhlásenia vlády Roberta Fica je technokratická. Obsahuje pomerne dosť konkrétnych bodov, ktoré sú buď prihlásením sa k rozbehnutým aktivitám, alebo novými iniciatívami. Upozorňujú na to analytici Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS).
Vo vládnom programe podľa analytikov INESS konečne nenájdeme „žonglovanie“ s jednou zdravotnou poisťovňou ako v minulosti. Na strane druhej to však podľa nich znamená, že neprídu dramatické zmeny, napríklad v podobe nominálneho poistného, konkurenčných poistných produktov, privatizácie štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
VšZP bola ku koncu septembra v strate cez 100 miliónov eur, záväzky vedela zo svojho účtu uhrádzať 15 dní
„Bohužiaľ to ale znamená aj to, že v programovom vyhlásení vlády sa priamo neobjavuje ani téma pripoistenia,“ upozornili.
Vzdelávanie aj úprava kompetencií
Významná časť programu sa venuje vzdelávaniu a potrebe úprav kompetencií, vrátane presunu medzi zdravotníckymi a nezdravotníckymi pracovníkmi. Zaujímavosťou je podľa analytikov INESS audit normatívov a „následne revíziu právnych predpisov, ktoré definujú požiadavky na personálne zabezpečenie ambulantných a ústavných zdravotníckych zariadení“ – to môže signalizovať zreálnenie zákonných požiadaviek vzhľadom na kapacitu systému.
Kontroverzná Rada pre rozpočet
V oblasti financovania analytici INESS chvália kalkuláciu dlhu a kapitálových potrieb. No akékoľvek ukotvenie výdavkov k dopytu bude podľa nich problematické, keďže dopyt je nekonečný. Kontroverzný je podľa analytikov plán „zriadime Radu pre rozpočet verejného zdravotného poistenia“.
Čakanie na operáciu malo mať od januára svoj strop, v pesimistickom scenári by to poisťovne stálo cez 180 miliónov eur ročne
Upozorňujú na to, že do financovania zdravotníctva už v súčasnosti zasahujú Inštitút finančnej politiky, Inštitút zdravotných analýz, Útvar hodnoty za peniaze, Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. „Zmysel ďalšej inštitúcie bude potrebné veľmi silno vyargumentovať,“ tvrdia analytici INESS.
Kde bude nová nemocnica?
V prípade novej bratislavskej nemocnice je použitý veľmi všeobecný jazyk.
„Je teda možné, že je stále otvorená možnosť inej lokality ako sú Rázsochy,“ tvrdia analytici INESS. Pridanie zdravovedy do školských osnov podľa nich samo o sebe znie chvályhodne.
Vláda sľubuje Národnú univerzitnú nemocnicu v Bratislave a riešiť chce aj nedostatok lekárov a sestier, či poplatky
„Bohužiaľ, politici majú tendenciu pridávať neustále ďalšie hodiny, ak nebude zdravoveda súčasťou existujúcich hodín, hrozí, že bude mať vďaka dlhšiemu sedeniu v lavici presne opačný efekt na zdravie,“ uviedli.
Zmena organizačnej štruktúry
Unikátom je podľa INESS odhodlanie zmeniť organizačnú štruktúru samotného ministerstva zdravotníctva.
„V časti programového vyhlásenia vlády venovanej cestovnému ruchu sa nesystémovo zjavil sľub zvýšiť platby za kúpele. Snáď o tom na ministerstve zdravotníctva vedia,“ dodali analytici INESS.