Parlament schválil novelu kompetenčného zákona, ktorou sa zásadne mení aj vymenúvanie a odvolávanie predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Ak doteraz predsedu úradu vymenúval a odvolával prezident na návrh vlády po schválení parlamentom, po novom bude túto právomoc vykonávať už len vláda na návrh ministerky zdravotníctva. Prezident SR aj Národná rada SR sa z tohto procesu vylúčia.
Podľa ÚDZS je to krokom k oslabeniu nezávislosti tejto dôležitej verejnej inštitúcie. Úrad má teraz obdobnú nezávislosť ako Najvyšší kontrolný úrad SR alebo Protimonopolný úrad SR.
Nová vágna formulka
Presne stanovené dôvody na odvolanie sa v zákone doplnili o vágnu formulu, „ak existujú iné závažné dôvody, najmä v prípade konania, ktoré vyvoláva alebo je spôsobilé vyvolať pochybnosti o osobnostných, morálnych alebo odborných predpokladoch na výkon jeho funkcie“.
ÚDZS adresoval poslancom dôležitú výzvu, kritizuje politizáciu dôležitých úradov
„Tento nový dôvod, pre ktorý je možné odvolať predsedu alebo predsedníčku úradu prakticky kedykoľvek, znamená politizáciu verejnej správy na úkor jej nestrannosti a profesionálnej odbornosti a vychádza v ústrety záujmom finančných skupín, ktoré získavajú z verejných zdrojov v zdravotníctve nezaslúženú rentu a na pomery v EÚ nevídanú dominanciu,“ upozorňuje ÚDZS.
Návrat k právnej úprave
Podľa úradu je to prekvapujúce o to viac, že vo svojom programovom vyhlásení v oblasti zdravotnej politiky vláda Roberta Fica tvrdí, že jej „ambíciou je odpolitizovanie rezortu zdravotníctva“ a zároveň v tom istom dokumente konkretizuje, že „zabezpečí, aby Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou bol spôsobilý adresne vykonávať dohľad a kontrolu nad hospodárnosťou, účelnosťou a efektivitou využívania zdrojov verejného zdravotného poistenia“.
Vyňatie národnej rady z procesu odvolávania a menovania predsedu ÚDZS je nesystémový krok, tvrdí Bláhová
Ministerstvo zdravotníctva túto zmenu vysvetľuje tak, že ide o návrat k právnej úprave, ktorá bola dlhoročne zaužívaná.
„Chýbajú však akékoľvek argumenty. Pritom práve počas neslávnej dlhoročnej éry, v ktorej bol úrad podriadený Ministerstvu zdravotníctva SR, sa spojili zdravotné poisťovne Dôvera a Apollo,“ upozorňuje úrad. Úrad v tom zohral kľúčovú rolu a následne schválil aj bankové úvery na vyplatenie stoviek miliónov eur z verejného zdravotného poistenia v prospech akcionárov Penty.