Znížiť sexuálne obťažovanie na pracoviskách v zdravotníctve a edukovať o ľudských právach pacientov, to je cieľ memoranda o spolupráci, ktoré dnes podpísala ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková a výkonná riaditeľka Slovenského národného strediska pre ľudské práva (SNSĽP) Silvia Porubänová.
Obe strany sa takýmto spôsobom usilujú zaistiť bezpečnejšie a zdravšie pracovné prostredie a zároveň vzdelávať zdravotníckych pracovníkov o ľudských právach pacientov s duševným ochorením.
Negatívnym skúsenostiam čelili obe pohlavia
„Musím priznať, že ma znepokojili výsledky nedávneho výskumu, podľa ktorého viac ako polovica zamestnancov v zdravotníctve zažila neželanú sexuálnu pozornosť a viac ako 6 % personálu zažilo sexuálny nátlak. Pracovné prostredie našich zdravotníkov nám na ministerstve nie je ľahostajné. Práve naopak, chceme im vytvoriť bezpečné prostredie, v ktorom sa im bude dobre pracovať,“ uviedla ministerka Dolinková. Podľa výskumu išlo hlavne o verbálne útoky, komentovanie vzhľadu či neželané dotýkanie a čelili mu obe pohlavia.
Aj vzhľadom na alarmujúce výsledky sa preto posilňuje a rozširuje spolupráca medzi rezortom, Slovenským národným strediskom pre ľudské práva a zdravotníckymi zariadeniami.
Zavedú efektívne a preventívne mechanizmy
Jej súčasťou bude napríklad vzdelávanie zamestnankýň a zamestnancov zdravotníckych zariadení o problematike sexuálneho obťažovania, zavedenie efektívnych a preventívnych mechanizmov ako mechanizmu nahlasovania a riešenia prípadov sexuálneho obťažovania či zadefinovanie konania vo forme sexuálneho obťažovania ako závažného porušenia pracovnej disciplíny.
Dolinková: Zistenia o sexuálnom obťažovaní na pracoviskách v zdravotníctve sú znepokojujúce
„Výskum SNSĽP preukázal nie len už spomínanú vysokú prevalenciu, ukázal aj to, na čo sa má prevencia a ochrana obetí zamerať. Pacienti sú obťažujúcimi osobami v tretine prípadov, najčastejšie však prichádza obťažovanie zo strany nadriadených, a to v spoločnosti iných kolegov, kolegýň či pacientov. To naznačuje, že sexuálne obťažovanie je súčasťou kultúry na pracovisku a obete sa môžu obávať vylúčenia z kolektívu za to, že vyjadria nespokojnosť,“ zdôraznila Porubänová.
93 percent respondentov o skúsenosti mlčí
Potvrdzuje to aj zistenie, že viac ako 93 % respondentiek a respondentov svoju skúsenosť s obťažovaním s nikým neriešila a alarmujúco nízke je podľa nej aj povedomie o tom, na aké inštitúcie sa môžu obrátiť.
„Práve na zvýšenie nahlasovania a zníženie tolerancie sexuálneho obťažovania na pracovisku sa chceme v spolupráci s ministerstvom zamerať. Veríme, že týmito krokmi sa inšpirujú aj ďalšie inštitúcie a spoločnými silami prispejeme k vytváraniu takej spoločnosti, v ktorej sexuálne obťažovanie nie je prijateľné,” skonštatovala riaditeľka.
Cieľom memoranda je tiež zabezpečiť vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov o ľudských právach pacientov hospitalizovaných v súvislosti s ich duševným ochorením. Táto úloha vyplýva z uznesenia Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť z júna 2023. V tejto súvislosti nadviazalo ministerstvo neformálnu spoluprácu so SNSĽP a Slovenskou psychiatrickou spoločnosťou.