Vedci z Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny (IARC) začali na Slovensku realizovať projekt na zlepšenie koordinácie a skríningu rakoviny.
Zástupcovia IARC počas svojho pracovného pobytu na Slovensku získavali informácie o stave onkologických ochorení, o ich liečbe, prevencii, teda najmä skríningoch, o spolupráci štátu s pacientskymi organizáciami aj o informovaní širokej verejnosti o témach, ktoré s touto témou súvisia.
Prediskutovanie možností
Diskutovali so zástupcami ministerstva zdravotníctva, Národného centra zdravotníckych informácií, pacientskych organizácií a ďalšími kľúčovými aktérmi najmä o skríningu a prevencii onkologických ochorení. Navštívili aj Národný onkologický ústav, Onkologický ústav svätej Alžbety a Národné centrum zdravotníckych informácií.
Preventívne prehliadky pomáhajú odhaliť diagnózu u každej piatej ženy s rakovinou prsníka
„Návšteva pomohla odborníkom oboznámiť sa bližšie s existujúcou zdravotníckou infraštruktúrou na Slovensku a prediskutovať možnosti pre zlepšenie skríningových programov rakoviny prsníka, rakoviny krčka maternice a kolorektálneho karcinómu,“ informoval komunikačný odbor rezortu zdravotníctva v tlačovej správe.
Stratégia pre komunikačnú podporu
Projekt agentúry podľa rezortu pomôže na Slovensku reformovať infraštruktúru a služby zdravotnej starostlivosti s osobitným zameraním na zlepšenie informačného systému používaného na identifikáciu a pozývanie obyvateľstva oprávneného na skríning, čím sa vytvorí rámec pre pravidelný zber údajov na monitorovanie onkologických skríningových programov. Projekt poskytne aj stratégiu pre komunikačnú podporu na zvýšenie informovanosti o význame skríningu ako prevencie rakoviny.
„Získané informácie z našej osobnej návštevy sú veľmi dôležité aj preto, lebo vďaka nim môžeme nastaviť slovenský projekt „na mieru“ tým problémom, ktorým Slovensko v tejto oblasti čelí. Chceme, aby účinné programy skríningov boli vďaka projektu využívané v širšej miere než doposiaľ a rovnako tak budeme Slovensku pomáhať s nastavením procesov pre plánovanie a implementáciu programov na prevenciu rakoviny,“ vyjadril sa koordinátor projektu Andre Carvalho.
Zriadená pracovná skupina
Ako sa uvádza v tlačovej správe, pri ministerstve zdravotníctva je zriadená aj pracovná skupina pre komunikáciu skríningov, v ktorej majú okrem rezortu zastúpenie pacientske organizácie, zdravotné poisťovne či Národný onkologický inštitút. Skupina koordinuje zásadné výstupy o prevencii rakoviny. Jej cieľom je vytvorenie spoločnej a jednotnej obsahovej a vizuálnej podoby tejto komunikácie tak, aby bola pre občanov jednoduchá, jednoznačná a prijateľná.
Do piatich rokov by mohol existovať skríning rakoviny prostaty, doteraz bol veľmi zložitý
„Rezort zdravotníctva tento projekt víta. Nielen zníženie úmrtnosti na onkologické ochorenia, ale aj reálne zvýšenie prístupu ľudí ku kvalitnému skríningu rakoviny prsníka, krčka maternice a kolorektálneho karcinómu vďaka koordinovanej komunikácii navonok, vnímame ako veľkú výzvu a priblíženie sa zdravotnej starostlivosti vo vyspelých krajinách EÚ. Sme radi, že sme sa osobne mohli stretnúť, diskutovať a spoločne s našimi hosťami z agentúry IARC tento proces nastaviť,“ skonštatoval štátny tajomník ministerstva Róbert Babeľa.