Rakovina prostaty je jednou z najbežnejších typov rakoviny u mužov. Pacienti sa dozvedia diagnózu väčšinou na základe nie práve najpríjemnejšieho vyšetrenia a stanovenia hladiny prostatického špecifického antigénu (PSA) v krvi.
Pre problémy s prostatou roky zle spával. Pacientovi z Česka pomohla najnovšia liečebná metóda
Presnosť diagnostiky sa však pohybuje okolo 30 percent, a tak musí značné množstvo mužov podstúpiť invazívnu biopsiu. Musia pritom počítať s vedľajšími javmi, akými sú krvácanie a bolesť.
Moč a umelá inteligencia
Kórejský inštitút vedy a techniky (KIST) však najnovšie ohlásil novú, sľubnú metódu, ktorá odhalí rakovinu prostaty prostredníctvom vzorky moču a umelej inteligencie.
Na projekte spolupracujú Kwan Hyi Lee z Výskumného strediska pre biomateriály KIST a In Gab Jeong z nemocnice Asan Medical Center v Soule.
Výsledok testu je známy do 20 minút a pacient sa naň môže spoľahnúť na takmer sto percent.
Bezbolestná metóda
Výskumný tím vyvinul novinku zavedením inteligentnej metódy analýzy umelej inteligencie do ultracitlivého biosenzora založeného na elektrických signáloch.
Potvrdili ďalší pozitívny efekt kávy. Zaujímať bude najmä mužov
Ako neinvazívna metóda je diagnostický test využívajúci vzorky moču pre pacientov oveľa príjemnejší a nenesie so sebou vedľajšie javy biopsie.
Koncentrácia rakovinových faktorov je v moči nízka, preto sa biosenzory založené na moči využívajú len na klasifikáciu rizikových skupín a nie na určenie presnej diagnózy.
Zdokonalenie testu
Tím doktora Leeho na KIST začal pracovať na vývoji technológie, ktorá by umožnila presnejšiu diagnostiku.
Prístup využívajúci jediný rakovinový faktor spojený s diagnózou rakoviny dosiahol svoje limity, ktoré sa pohybujú okolo 90-percentnej presnosti.
Muži sa nezaujímajú o svoje zdravie, na rakovinu prostaty zomrie ročne 600 z nich
Na prekonanie tohto limitu sa tím zameral na súčasné využitie rôznych rakovinových faktorov a nie len jedného. Ich cieľom bolo zvýšiť presnosť diagnózy.
Významné výsledky
Odborníci predstavili ultrasenzitívny polovodičový senzorový systém, ktorý dokáže naraz merať stopové množstvá štyroch rôznych rakovinových faktorov v moči s cieľom diagnostikovať rakovinu prostaty.
Zároveň trénovali umelú inteligenciu pomocou korelácie medzi štyrmi rakovinovými faktormi, ktoré získali vďaka svojmu senzoru.
Rakovina semenníkov sa dá úspešne liečiť aj jedným cyklom chemoterapie, tvrdia lekári
Algoritmus potom použili na identifikáciu mužov s rakovinou prostaty analýzou súhrnných vzorcov detegovaných signálov.
Diagnóza rakoviny pomocou analýzy umelej inteligencie úspešne odhalila 76 vzoriek moču s takmer 100-percentnou presnosťou.
Zníženie nákladov za liečbu
Podľa Jeonga má nový test viacero pozitív.
Veľký pokrok v liečbe rakoviny. Výskumníci hovoria o obrovskom potenciáli
„Pre pacientov, ktorí potrebujú chirurgický zákrok a liečbu, dokážeme diagnostikovať rakovinu z moču s vysokou pravdepodobnosťou. Minimalizujeme tak potrebu biopsie a liečbu, čo môže dramaticky znížiť náklady na zdravotnú starostlivosť a únavu personálu,“ povedal profesor Jeong.
Dodal, že ich inteligentný biosenzor by mohli využiť aj pri diagnostike iných druhov rakovín.