Muži sa nezaujímajú o svoje zdravie, na rakovinu prostaty zomrie ročne 600 z nich

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
prostata
Foto: Thinkstock

Nezáujem. Toto slovo podľa lekárov celkom presne vystihuje postoj väčšiny mužov k vlastnému zdraviu. Pri urologických ochoreniach je situácia ešte oveľa horšia.

Muži o nich nehovoria a informácie, ktoré im môžu ochrániť zdravie, niekedy dokonca aj život, ignorujú.

Slovenská urologická spoločnosť sa rozhodla na problém poukázať prstom a jasne ho pomenovať. Ako informovala, aktívne sa pripája k Európskemu urologickému týždňu, ktorý začína 23. septembra.

Na rakovinu prostaty ročne zomrie 600 mužov

Ako uviedol vedecký sekretár spoločnosti Boris Kollárik, výskyt onkologických ochorení sa zvyšuje v celej Európe. „U nás je ale situácia horšia. Vysoké percento pacientov zachytíme až v pokročilom štádiu ochorenia, keď prognóza nie je dobrá. Je za tým fakt, že muži o svojich problémoch neradi otvorene hovoria, a preto nechodia na preventívne prehliadky,” vysvetľuje Kollárik.

Dáta, ktoré má Slovenská urologická spoločnosť k dispozícii, hovoria, že rakovinou prostaty trpí takmer 9 000 Slovákov. Ročne ich pribudne 2 000. Reálne číslo je však podľa odborníkov určite vyššie. Muži totiž ignorujú príznaky problémov a na preventívne prehliadky nechodia.

Aj keď komplexná štatistika pre Slovensko neexistuje, údaje zozbierané Európskou urologickou asociáciou v piatich európskych krajinách sa dajú považovať za širší trend.

Majú ženy prostatu? Viac ako polovica mužov verí, že áno

Iba každý štvrtý respondent v prieskume vedel správne identifikovať, kde sa prostata vôbec nachádza. Správnu odpoveď dokonca poznalo viac žien než mužov. Viac ako polovica, 54 %, dokonca uviedlo, že prostatu majú aj ženy.

Rovnako slabé sú znalosti v prípade rakoviny semenníkov. 70 % opýtaných mužov si neverí, pokiaľ ide o rozpoznávanie symptómov. Paradoxne, oveľa viac sú si sebaistí pri určovaní príznakov rakoviny prsníkov.

Menej ako polovica, 40 % respondentov, tiež nevedelo uviesť, čo robí urológ, 10 % o ňom nikdy nepočulo.

Urológovia idú do kampane

Nechceme sa iba prizerať ako si Slováci kazia zdravie a životy vlastnou nevedomosťou,” odkazuje predseda Slovenskej urologickej spoločnosti Ivan Minčík.

Tento rok sa Slovenská urologická spoločnosť pripája k Európskemu urologickému týždňu, ktorý potrvá od 23. do 27. septembra.

Tým to nekončí. V novembri takisto plánujeme pokračovať v kampani Movember,” dodal Minčík.

November, vo svete známy aj ako mesiac boja proti rakovine prostaty, sa mení na Movember. Muži si fotia svoje fúzy a publikujú ich na sociálnych sieťach. Týmto gestom podporujú boj proti rakovine prostaty.

Minulý rok sa ku kampani pripojili aj slovenskí hokejisti. Tento rok sa pripoja ďalší športovci, ktorí budú mužov vyzývať, aby absolvovali preventívnu prehliadku u urológa.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris KollárikIvan Minčík