Väčšina pacientov si uvedomuje dôležitosť preventívnych prehliadok, zvyšok Slovákov sa vyhovára na nedostatok času

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lekár
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Z dát najväčšej poisťovne na trhu vyplýva, že až 61 % ľudí si uvedomuje, že preventívna prehliadka je dôležitou súčasťou starostlivosti o zdravie, napriek tomu sa ešte stále nájdu mnohí, ktorí ako najčastejší dôvod, prečo takúto prehliadku neabsolvujú, uvádzajú nedostatok času.

Záchrana života pri skorom záchyte

Skorý záchyt problémov s krvným tlakom, vysokým cholesterolom či podozrivými kožnými znamienkami a včasné zahájenie liečby pritom môže znamenať záchranu života. Mnohé závažné diagnózy, ktoré môžu neskôr vyústiť do srdcového infarktu, cievnej mozgovej príhody, cukrovky či onkologického ochorenia, zo začiatku nebolia a človek o nich dokonca ani nemusí vedieť.

Podľa dát Slovenskej kardiologickej spoločnosti máme v priemere 300 až 400-tisíc ľudí, ktorí o svojom vysokom krvnom tlaku ani len netušia. Vysoký krvný tlak je rizikovým faktorom cievnej mozgovej príhody, srdcového zlyhávania a spolu s vysokým cholesterolom aj infarktu myokardu.

Včasný záchyt pacienta s vysokým krvným tlakom a jeho správny manažment v ambulancii lekára pritom stojí verejné zdravotníctvo oveľa menej ako liečba pacienta s komplikáciami, ktoré vyplývajú z neliečeného vysokého tlaku.

Iniciatíva Vlak pre zdravie

„VšZP vynaloží na liečbu ľudí s vysokým krvným tlakom ročne milióny eur. Ukazuje sa však, že ak je hypertonik včas zachytený a správne liečený, prináša to predovšetkým benefity v podobe dobrého zdravia jemu samotnému a okrem toho to pomáha šetriť verejné zdroje,“ hovorí predseda predstavenstva a generálny riaditeľ poisťovne Michal Ďuriš.

VšZP preto s cieľom nečakať na pacienta v ambulancii, ale vyjsť za ním do terénu, prichádza s iniciatívou Vlak pre zdravie. Pôjde o špeciálny vozeň radený v Expresoch TATRAN na trase Bratislava Hlavná stanica – Košice v oboch smeroch vo vybrané dni od 9. augusta do 20. septembra.

Vo vozni sa cestujúci budú môcť počas cesty podrobiť meraniu prístrojom, ktorý analyzuje parametre, ako pomer tukov a svalov v tele, meraniam krvného tlaku a podielu kyslíka v krvi, cholesterolu, prípadne absolvovať očné vyšetrenie a vyšetrenie kožných znamienok.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal Ďuriš
Firmy a inštitúcie SKS Slovenská kardiologická spoločnosťVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa