Experimentálnej liečbe sú naklonení odborníci z celého sveta. Trend nasledujú aj českí lekári z Ústrednej vojenskej nemocnice v Prahe, ktorí podľa portálu Novinky.cz začali vyliečeným pacientom odoberať krvnú plazmu s protilátkami, aby pomocou nej liečili ľudí s najťažším priebehom ochorenia Covid-19.
Koronavírus: Dôchodcom zatiaľ vlaky zadarmo nestopnú, začali testovať všetky DSS-ky a Česi dostali favipiravir (online)
Dúfajú, že protilátky z krvnej plazmy by prvým pacientom mohli podať už čoskoro. Podľa lekárov z pražskej ÚVN je zo strany vyliečených darcov o metódu veľký záujem. Ak bude úspešná, zdravotný stav ťažko chorých pacientov by sa mal do pár dní zlepšovať.
Ako pre portál uviedol šéf infekčného oddelenia ÚVN Michal Holub, liečba pomocou krvnej plazmy má niekoľko výhod, najmä je oveľa dostupnejšia ako experimentálny liek remdesivir. Navyše, plazmu možno v mraze skladovať až tri roky.
Remdesivir zlyhal v klinickej štúdii. Má aj vedľajšie účinky
O liečbu protilátkami z krvnej plazmy sa zaujímajú napríklad aj Veľká Británia, USA, Francúzsko aj Taliansko. Lekári tento typ liečby skúšali už v minulosti pri ebole či SARS.
Pomôže pri liečbe koronavírusu plazma vyliečených pacientov? Je tu istá nádej, tvrdia odborníci
Na experimentálne lieky je pripravené aj Slovensko
Podľa profesora Jozefa Šuvadu, šéfa národného klinického tímu na Ministerstve zdravotníctva SR, zvažuje liečbu pomocou protilátok z krvnej plazmy už aj Slovensko.
Naše nemocnice sú, podobne ako české, takisto pripravené na použitie experimentálneho lieku remdesivir. V prípade, že bude pre pacienta bezpečný, môžu ho už dnes aplikovať tri centrá na Slovensku. Podľa Šuvadu ho zatiaľ žiadny slovenský pacient nedostal.
Experti odrádzajú od dvoch pokusných liekov proti Covid-19. Môžu narušiť srdcový rytmus
Ministerstvo tiež plánuje hospitalizovaných pacientov liečiť pomocou favipiraviru, japonského antivirotika na chrípku, ktoré je jedným z nádejných experimentálnych liekov na Covid-19.
Američanov zaujal famotidín
Podľa CNN začali newyorské nemocnice testovať nový prostriedok proti Covid-19 – zameriavajú sa na účinky famotidínu, lieku na pálenie záhy. Do klinického skúšania liečiva zapojili viac ako tisíc hospitalizovaných ľudí vrátane 187 pacientov v kritickom stave.
Ak by bol famotidín naozaj účinný, bol by to široko dostupný a lacný liek. Vedci sa domnievajú, že jeho vedľajším účinkom by mohla byť likvidácia patogénu SARS-Cov-2 v tele.
Podľa prvých štúdií je výskyt nákazy koronavírusom oveľa vyšší než sa uvádza. Nepresahuje však 14 percent populácie
Pre experimentálne použitie lieku sa Američania rozhodli na základe skúseností z čínskej štúdie. Ukázalo sa, že pacienti s chronickým pálením záhy, ktorí ktorí tento liek užívali, s vyššou pravdepodobnosťou infekčné ochorenie prekonali. V porovnaní s tým, ktorí ho neužívali, zomrelo zhruba 14 percent týchto pacientov oproti 27 percentám chorých bez neho, uvádza magazín Science.
Pacientom zapojeným do americkej štúdie však aplikujú niekoľkonásobne vyššie dávky liečiva, než aké by normálne užívali pri pálení záhy. Preto lekári apelujú na ľudí, aby liek nezačali svojvoľne užívať, kým nebudú poznať výsledky štúdie. Podrobnosti budú známe až o niekoľko týždňov.