Každý týždeň si želáme, aby počet hospitalizovaných v nemocniciach začal klesať, realita je však opačná. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) upozorňuje, že aj to je jedna z vecí, ktorá na základe COVID automatu bráni uvoľneniu opatrení.
„Aby Slovensko mohlo prejsť do druhého stupňa varovania, museli by klesnúť počty pacientov v nemocniciach pod 2 500 a aktuálne máme hospitalizovaných ľudí s potvrdeným ochorením COVID-19 spolu 3 511,“ uviedol na piatkovej tlačovej konferencii.
Nemocnice nemajú financie na mimoriadne príplatky pre zdravotníkov, vítajú Matovičov prísľub
Prísne epidemické opatrenia pritom počas januára pomaly začali zrážať krivku nových nakazených vírusom SARS-CoV-2. Situáciu v nemocniciach sa však zjavne zlepšiť nepodarilo. Ako je to možné?
Štatistika nepustí
V prvom januárovom týždni na Slovensku pribudlo necelých 21-tisíc prípadov ochorenia COVID-19, ktoré odhalili PCR testy. Druhý týždeň to bolo už menej, len niečo cez 15-tisíc nových prípadov a v treťom týždni od 18. do 24. januára približne 12,6-tisíc.
Minister na poslednej pravidelnej piatkovej tlačovej konferencii ale oznámil, že počet nových prípadov koronavírusu v štvrtom týždni mierne stúpol a že počet hospitalizovaných sa zvyšuje dokonca až k hraničným hodnotám. Dokazujú to aj štatistiky.
V košickej UNLP je viac ako 300 pacientov s COVID-19, pribúdajú mladší v ťažších stavoch
Zatiaľ čo 8. januára sme mali v nemocniciach s ochorením COVID-19 hospitalizovaných 3 142 ľudí, 15. januára to už bolo 3 273 Slovákov a 22. januára ešte o pár viac, konkrétne 3 285. Išlo teda o mierne stúpanie.
Posledný týždeň
V štvrtom januárovom týždni sa však začala situácia na oboch „frontoch“ opäť zhoršovať. Počet nových PCR testom potvrdených prípadov sa zvýšil na 13 330, čo síce nie je až taký veľký nárast oproti tretiemu týždňu, no počet hospitalizovaných stúpol výrazne.
K piatku 29. januára sme ich evidovali 3 511, čo je podľa ministra zdravotníctva najvyšší počet od začiatku pandémie. Vyvstávajú z toho viaceré otázky.
Prečo počet hospitalizovaných tak výrazne stúpa, aj keď počet nových prípadov klesal? Ešte dôležitejšie je to, ako to naše nemocnice zvládajú a budú zvládať, ak by náhodou počet hospitalizovaných ďalej stúpal.
Každý štvrtý
Lekárka z Nemocnice s poliklinikou v Skalici si napriek číslam nemyslí, že počet novozachytených prípadov klesá, práve naopak. Každý štvrtý pacient, ktorému sa kvôli podozreniu na COVID-19 cielene spraví PCR test, je v týchto dňoch pozitívny.
„Za posledné dva mesiace sme stále nemali hodnotu alebo podiel pozitívne testovaných PCR testami nižší ako 20 percent. V decembri sme sa pohybovali až na úrovni skoro 40 percent,“ uviedla epidemiologička Katarína Naďová a dodáva, že to podporuje potrebu testovať najmä v ohniskách nákazy.
V trnavskej nemocnici leží najviac pacientov s COVID-19 od začiatku pandémie a ďalší čakajú na výsledok
Podľa jej slov ochorenie COVID-19 trvá najmenej dva týždne a u tých, ktorí majú komorbidity, t.j. viacero ochorení, sa choroba prejavuje aj viac ako dva týždne. A práve to je nebezpečné.
Netrasuje sa
„Sú prípady, keď sa pacienti na 10. deň po ukončení karantény bez vyšetrenia púšťajú znovu do práce, pričom je veľké riziko, že ten pacient je ešte stále nosičom koronavírusu,“ vysvetľuje epidemiologička.
Podľa Naďovej sú také prípady v jej okolí, aj preto sa vo veľkých podnikoch na Záhorí zamestnanci opakovane testujú. Aj keď sa títo ľudia testujú iba antigénovými testami, je to podľa nej dobrý spôsob, ako naozaj zabrániť šíreniu nákazy, a to hlavne v podnikoch.
Nitrianska nemocnica prerobí prázdny pavilón neurologickej a internej kliniky na COVID pavilón
Zároveň je však otázne, ako sa súčasné epidemické opatrenia dodržiavajú, najmä zákaz vychádzania. „Je určite veľký podiel ľudí, ktorí lockdown veľmi úzkostlivo dodržiavajú, ale stále si myslím, že sa nedohľadávajú všetky tie prípady, netrasuje sa,“ dodala pre portál vZdravotníctve.sk.
Preplnené nemocnice
A čo situácia v nemocniciach? Bude ešte počet hospitalizovaných ďalej rásť? „Ja myslím, že áno. To vidíme aj v našej nemocnici, že si naozaj stále udržujeme od tých tridsať pacientov, ktorí majú koronavírus. Neklesáme,“ uviedla Naďová.
Podľa epidemiologičky však tentokrát nie sú nemocnice na tom až tak zle. Dôvodom je to, že im už nechýba toľko zdravotníkov. V Skalici majú aktuálne iba 13 zamestnancov zo 600 na PN z dôvodu karantény či ochorenia COVID-19.
Prešovská nemocnica spúšťa výjazdovú očkovaciu skupinu, je určená na vakcináciu v DSS
Okrem očkovania pomohla aj premorenosť. „Dá sa povedať, že jedna tretina našich zamestnancov už prešla koronavírusovou infekciou, ďalší boli zase zaočkovaní a už sa pristupuje aj k druhej dávke,“ vysvetlila na záver Naďová.
Podobne by to podľa správ Ministerstva zdravotníctva SR malo byť, našťastie, aj v ostatných nemocniciach.